Pytanie:
Jakie przepisy nakładają na gminę obowiązek budowy kanalizacji deszczowej?

Odpowiedź:
Podstawę prawną dla obowiązku gmin, prowadzących poprzez swoje jednostki zbiorowe odprowadzanie ścieków deszczowych i roztopowych, w zakresie budowy kanalizacji deszczowej, wyznacza art. 3 ust. 1 w zw. z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858 z późn. zm.) – dalej u.z.z.w. zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków jest zadaniem własnym gminy.

"Zbiorowym odprowadzaniem ścieków", zgodnie z art. 2 pkt 20 u.z.z.w., jest: "działalność polegającą na odprowadzaniu i oczyszczaniu ścieków, prowadzona przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne", zaś "ściekami" w myśl pkt 8 tego artykułu, są również wody opadowe lub roztopowe, ujęte w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne, pochodzące z powierzchni zanieczyszczonych o trwałej nawierzchni, w szczególności z miast, portów, lotnisk, terenów przemysłowych, handlowych, usługowych i składowych, baz transportowych oraz dróg i parkingów.

Stosownie do art. 3 ust. 3 u.z.z.w., gmina ustala kierunki rozwoju sieci w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy i miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Na podstawie art. 21 ust. 1 u.z.z.w. przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne opracowuje wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych będących w jego posiadaniu.

Przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym są również gminne jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, prowadzące tego rodzaju działalność.

W praktyce zbiorowego odprowadzania ścieków, zadania w zakresie ścieków deszczowych lub roztopowych realizowane są zarówno przez same gminy i jej jednostki, jak i przedsiębiorcy działający na podstawie zezwolenia wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. 

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami