Udostępnienia protokołu z sesji rady gminy nie można uzależniać od zatwierdzenia go przez radę.


Protokół sesji rady gminy od momentu jego sporządzenia jest dokumentem urzędowym, podlegającym udostępnieniu. W myśl art. 11b ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym , jawność działania organów gminy obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji, a także dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy.


Prawo dostępu do protokołu sesji rady wynika także z ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198, z późn. zm.). Każda informacja w sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu tej ustawy i podlega udostępnieniu w trybie i na zasadach w niej określonych. Art. 7 ust. 1 pkt 3 i art. 19 ustawy wprost przewidują prawo do dostępu materiałów z posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów. Prawo to nie może być ograniczane ze względu na statutowy wymóg zatwierdzenia protokołu przez radę w drodze uchwały.


Podstawy do ograniczenia dostępu do protokołu do czasu zatwierdzenia przez radę nie daje także art. 11b ust. 3  ustawy o samorządzie gminnym , który nakazuje w statucie gminy określić zasady dostępu do dokumentów publicznych i korzystania z nich. Określenie zasad dostępu nie może ograniczać konstytucyjnego prawa dostępu do informacji publicznej. Zasady te powinny przybrać charakter norm organizacyjno-technicznych (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 16 września 2002 r., K 38/01, OTK-A 2002/5, poz, 59). W żadnym zaś razie ustalenie zasad dostępu nie oznacza uprawnienia rady gminy do modyfikowania regulacji ustawowych określających przedmiotowy zakres udostępnianych informacji.

Wprowadzenie zapisu uzależniającego udostępnienie protokołu sesji rady i protokółów z obrad komisji od ich "formalnego przyjęcia", narusza prawo obywateli dostępu do informacji publicznej, jaką jest protokół sesji rady, na pewnym etapie działania organów (przed przyjęciem przez radę) – por. wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 listopada 2008 r., III SA/Wr 418/08, OwSS 2009/1/8/8.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.)