Odpowiedź


Jeżeli referent ds. płac podlega służbowo głównemu księgowemu jednostki, zatrudnienie na tym stanowisku córki głównej księgowej jest niedopuszczalne.


Uzasadnienie

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1593 z późn. zm.) - dalej u.p.s., małżonkowie oraz osoby pozostające ze sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia lub stosunku powinowactwa pierwszego stopnia i przysposobienia, opieki lub kurateli - nie mogą być zatrudnieni u pracodawców samorządowych, jeżeli powstałby między tymi osobami stosunek bezpośredniej podległości służbowej. Jest to przepis bezwzględnie obowiązujący i stanowi regulację szczególną w stosunku do przepisów art. 2, 3 i nast. u.p.s. Obowiązuje on niezależnie od wyników naboru na stanowiska urzędnicze i stanowi przesłankę negatywną nawiązania stosunku pracy z urzędnikiem.


W konkretnym przypadku wskazanym w pytaniu możliwość zatrudnienia córki głównej księgowej na stanowisku referenta ds. płac będzie uzależniona od usytuowania tego stanowiska w strukturze organizacyjnej. Jeżeli referent ds. płac podlega służbowo głównemu księgowemu jednostki (np. w sytuacji gdy referatem płac kieruje główny księgowy, a nawet gdy tenże główny księgowy sprawuje nadzór nad tą komórką i jest przełożonym kierownika referatu), wówczas zatrudnienie na tym stanowisku córki głównej księgowej nie jest dopuszczalne.