Wnioskodawczyni zwróciła się do burmistrza o przyznanie świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla swojej córki w formie zasiłku szkolnego. Organ I instancji odmówił przyznania zasiłku szkolnego ze względu na złożenie przedmiotowego wniosku po terminie. SKO po rozpatrzeniu odwołania od powyższej decyzji burmistrza utrzymało w mocy decyzję. Organ odwoławczy ocenił, iż wnioskodawczyni uchybiła terminowi do złożenia wniosku o przyznanie zasiłku szkolnego, który, stosownie do przepisu art. 90e ust. 4 ustawy o systemie oświaty , wynosi nie dłużej niż dwa miesiące od daty wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznania zasiłku.

Również WSA uznał, że zaskarżona decyzja jest zgodna z prawem i skargę oddalił.

W skardze kasacyjnej skarżąca wskazała, iż niezwłocznie po śmierci męża chciała złożyć stosowny wniosek, ale wyjaśniono jej, że z uwagi na brak nowych druków wniosków nie może tego uczynić. Dalej stwierdziła, że kazano jej oczekiwać na wydanie nowych druków, tłumacząc, że w dyspozycji urzędników pozostają stare druki wniosków, których nie można zastosować do jej wniosku, a skarżąca wierząc w prawdziwość tych informacji postąpiła zgodnie z nimi. Ponadto nikt nie poinformował jej o obowiązującym terminie do złożenia wniosku, a udzielone informacje wprowadziły ją w błąd.

NSA rozpatrującego skargę kasacyjną, stwierdził, iż wskazane przez skarżącą uchybienia nie mogły mieć istotnego wpływu na wynik sprawy, bowiem termin, o którym mowa w art. 90e ust. 4 ustawy o systemie oświaty ma charakter prekluzyjny, co oznacza, że po jego upływie, prawo do otrzymania zasiłku szkolnego wygasa. Z tego też powodu nie ma znaczenia przyczyna, dla której strona uchybiła temu terminowi.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)