Pytanie pochodzi z programu Serwis Prawa Pacy i Ubezpieczeń Społecznych.

Odpowiedź


Zasadniczo zasiłek pielęgnacyjny przysługuje, o ile spełnione są pozostałe warunki ustawowe. Należy sprawdzić, czy prawo do dodatku zostało uchylone lub wstrzymane w drodze decyzji administracyjnej.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1456 z późn. zm.) - dalej u.ś.r. zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
1) niepełnosprawnemu dziecku;
2) osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
3) osobie, która ukończyła 75 lat.
4) osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje w wysokości 153,00 zł miesięcznie.

Jednocześnie zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie. Instytucją zapewniającą całodobowe utrzymanie jest z kolei dom pomocy społecznej, placówkę opiekuńczo-wychowawczą, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, areszt śledczy, zakład karny, zakład opiekuńczo-leczniczy, zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, szkołę wojskową lub inną szkołę, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie (art. 3 pkt 7 u.ś.r.]. Dom pomocy społecznej jako instytucja, gdzie ten konkretny klient ponosi odpłatność nie jest instytucją zapewniającą całodobowe utrzymanie, w związku z czym należy przyjąć, iż po spełnieniu pozostałych warunków zasiłek pielęgnacyjny należy się.

Jednocześnie zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego. Należałoby zatem ustalić, czy dodatek pielęgnacyjny został w drodze decyzji wstrzymany lub uchylony przez organ emerytalno rentowy, co będzie skutkowało stwierdzeniem braku uprawnienia.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Prawa Pacy i Ubezpieczeń Społecznych.