Rada miejska stwierdziła wygaśnięcie mandatu radnego z powodu naruszenia przez niego ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy.


Rada ustaliła bowiem, iż radny był bowiem członkiem zarządu dwóch wspólnot mieszkaniowych, w których gmina miała swoje udziały.


Radny wyjaśnił, iż został członkiem zarządu wspólnoty jako jeden z właścicieli nieruchomości, aby bezpośrednio zarządzać swoją nieruchomością. Ponadto podkreślił, iż nie zawierał ze wspólnotą żadnej umowy ani też nie pobierał jakiegokolwiek wynagrodzenia za wykonywaną funkcję.


WSA przyznał rację radnemu.


Zdaniem WSA fakt, że w obu wspólnotach jednym z właścicieli lokali jest gmina nie oznacza sprawowania zarządu mieniem komunalnym.


WSA zwrócił uwagę, iż wspólnoty mieszkaniowe nie mają żadnych uprawnień, co do zarządzania lokalami stanowiącymi odrębną własność gminy. Każdy z lokali, którego gmina jest właścicielem może być zarządzany przez nią w sposób wyłączny.


WSA podkreślił, iż własność jednego z lokali wchodzących w skład wspólnoty mieszkaniowej nie powoduje, że całość nieruchomości staje się mieniem komunalnym.


Skoro z tytułu zasiadania w zarządzie obu wspólnot mieszkaniowych radny nie otrzymuje żadnych korzyści, a jedynie wykonuje swoje uprawnienie jako właściciel należącego do niego lokalu, a także nie może samodzielnie podejmować wiążących decyzji, gdyż do tego został powołany licencjonowany zarządca nieruchomości, nie uprawnia rady do pozbawienia radnego jego mandatu – uznał WSA.


Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Gliwicach z 7 kwietnia 2014 r., sygn. akt IV SA/Gl 193/14, nieprawomocny