W sytuacji, gdy umowa między zamawiającym a wykonawcą jest wykonywana w sposób należyty a przedmiotem zamówienia nie są roboty budowlane, to zamawiający nie ma podstaw by wstrzymać zapłatę za wykonane zamówienie. Ewentualne wstrzymanie płatności, zakładając iż umowa na rzecz zamawiającego wykonywana jest w sposób należyty, może narazić zamawiającego na zapłatę odsetek za opóźnienie i dalsze konsekwencje prawne wobec wykonawcy. 

Umowy zawierane wewnątrz konsorcjum są niezależne od kontraktu głównego >>>

Kwestię możliwości ubiegania się wspólnego o zamówienie publiczne w ramach konsorcjum, reguluje treść przepisu art. 23 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164) dalej p.z.p. Treść art. 23 ust. 1-4 p.z.p. nie rozstrzyga jednak o zakresie wzajem­nej odpowiedzialności wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamó­wienia. Art. 141 p.z.p,  wskazuje natomiast, że wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia ponoszą solidarną odpowiedzialność za wykonanie umowy i wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Umowa łącząca wspólnych wykonawców nie może wyłączyć tej solidarnej odpowiedzialności i przerzucić jej tylko na lidera grupy.

Każdy podmiot może zostać członkiem konsorcjum >>>

Wobec powyższego, kwestia ewentualnych sporów między konsorcjantami winna być rozstrzygana w oparciu o umowę konsorcjum, jaką wykonawcy przystępujący do realizacji danego zamówienia zawarli. Sytuacja wyglądać będzie odmiennie w momencie, gdy wykonawca nie będzie wywiązywać się z zawartej z zamawiającym umowy.