Czyn nieuczciwej konkurencji to działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeśli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta. Stawiając zarzut naruszenia uczciwej konkurencji należy udowodnić, iż działanie przedsiębiorcy doprowadziło do pogorszenia sytuacji drugiego wykonawcy.

Pojęcie uczciwej konkurencji w przepisach zamówieniowych >>>

Jak wskazuje "DGP" czynem nieuczciwej konkurencji będzie stosowanie ceny dumpingowej, czyli kosztów nierealnych w kontekście przedmiotu umowy i zakresu zamówienia. Wykonawca nie może zaproponować ceny, która naraziłaby go na straty. Jednocześnie, takie działanie stanowi eliminację przedsiębiorców z konkretnego zamówienia.

Zamawiający traktują, jako czyn nieuczciwej konkurencji kalkulacje ceny ofertowej prowadzone przez wykonawcę, które mogłyby doprowadzić do niższej wysokości ewentualnych kar umownych. Nie można mówić w tym wypadku o naruszeniu konkurencji, bowiem nalezy odróżnić działania wolnorynkowe od działań naruszających przepisy prawa lub dobre obyczaje. Rozszerzenie stosowania tego zarzutu mogłoby doprowadzić do tego, że każda próba wejścia na rynek przez nowego przedsiębiorce uznawana byłaby za działanie wbrew przepisom prawa.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dowiedz się więcej z książki
Europejskie prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł