Zapraszamy do lektury artykułu Izabeli Świderek pt. „ Zadłużenie jednostek samorządu terytorialnego w świetle nowych uregulowań – zarys problemu. ”, dostępnego już wkrótce w Serwisie Samorządowym Wolters Kluwer Polska.

 

SAMORZĄD TERYTORIALNY NR 6/2011

Artykuły:
Ewa Olejniczak-Szałowska
Problem statutowej regulacji zasad dostępu do dokumentów w jednostkach samorządu terytorialnego

Artykuł ukazuje problemy związane z upoważnieniem organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego do uregulowania w statutach zasad dostępu do dokumentów i korzystania z nich. Po uchwaleniu we wrześniu 2001 r. ustawy o dostępie do informacji publicznej regulacja zawarta w ustawach samorządowych stała się źródłem wątpliwości interpretacyjnych i pytania o zasadność dalszego utrzymywania niektórych przepisów. Autorka podkreśla, że regulacje statutowe dotknięte są licznymi uchybieniami, a organy stanowiące samorządu mają trudności ze zidentyfikowaniem granic swoich uprawnień w omawianej dziedzinie.


Bartosz Abramowicz
Zebranie wiejskie jako przykład zgromadzeniowej formy uczestnictwa obywatelskiego– sprawozdanie z obserwacji

Zebranie wiejskie jest organem uchwałodawczym sołectwa, czyli jednostki pomocniczej gminy wiejskiej i miejsko-wiejskiej. Jest to zgromadzeniowa forma partycypacji obywatelskiej – mieszkańcy zgrupowani w jednym miejscu i o jednym czasie mają bowiem sposobność kształtowania umiejętności ujawniania i opisywania własnych preferencji oraz uzgadniania ich z pozostałymi osobami. Artykuł prezentuje sprawozdania z przeprowadzonych przez Autora obserwacji dwóch zebrań wiejskich w jednej z gmin województwa łódzkiego oraz próbę odpowiedzi na pytanie, czy na tych zebraniach wystąpiły elementy właściwe koncepcji demokracji deliberacyjnej. Wnioski z przeprowadzonych badań Autor wpisuje w szersze rozważania dotyczące stanu samorządności lokalnej w Polsce i jej perspektyw na przyszłość.


Sławomir Pastuszka
Znaczenie kontraktu wojewódzkiego dla rozwoju województwa świętokrzyskiego

Kontrakt wojewódzki był pierwszym narzędziem polityki rozwoju państwa. Uruchomienie kontraktów wojewódzkich finansowanych ze środków budżetu państwa miało sprzyjać tworzeniu warunków (poprzez budowę podstawowej infrastruktury) dla rozwoju województw oraz budowaniu potencjału instytucjonalnego, zważywszy na perspektywę akcesji Polski do Unii Europejskiej. Artykuł prezentuje ramy prawne i podstawowe założenia instytucji kontraktu wojewódzkiego. Autor objął analizą wielkość i kierunek wykorzystania dostępnych środków w ramach kontraktu dla województwa świętokrzyskiego w latach 2001–2008.

Izabela Świderek
Zadłużenie jednostek samorządu terytorialnego w świetle nowych uregulowań – zarys problemu

Zadłużenie, będące pochodną istniejących ograniczeń oraz indywidualnych możliwości finansowych jednostki samorządu terytorialnego, odgrywa coraz większe znaczenie w realizacji ustawowych zadań. Konsekwencją wzrostu długu jest zmiana wielkości oraz struktury wydatków i rozchodów budżetowych. Wpływa jednocześnie na konieczność zarządzania zadłużeniem w długim horyzoncie czasowym. Autorka podkreśla, że dla prawidłowej realizacji funkcji zarządczych niezbędne jest włączenie metod i narzędzi analitycznych. Pozwalają one rzetelnie określić wielkość środków zewnętrznych, adekwatnie do potrzeb jednostki oraz uwzględniają czynniki endo i egzogeniczne determinujące dopuszczalny poziom zadłużenia.

Ryszard Szostak
Udzielanie ulg w spłacie należności cywilnoprawnych przysługujących jednostkom samorządu terytorialnego

Nowa regulacja dopuszczalnego stosowania umorzeń i innych ulg w zakresie samorządowych należności cywilnoprawnych nastręcza sporych trudności w praktyce, zwłaszcza przy określaniu warunków tego rodzaju pomocy publicznej na mocy uchwały organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego. Autor zauważa, że odmiennie niż dotychczas unormowano przesłanki i podstawowe wymagania proceduralne udzielania ulg, oraz że nieco inna jest też rola samej uchwały rady jako źródła prawa wewnętrznego.


Wojciech Gonet
Beneficjenci pożyczek, gwarancji i poręczeń udzielanych przez jednostki samorządu Terytorialnego

Artykuł dotyczy możliwości udzielania przez jednostki samorządu terytorialnego pożyczek, kredytów, gwarancji i poręczeń. Autor dokonuje analizy przepisów prawnych regulujących zagadnienie udzielenia bezpośredniego lub pośredniego wsparcia finansowego przez samorząd terytorialny. Stwierdza, że zakres, jakim podmiotom samorząd terytorialny może udzielić wsparcia finansowego, jest szeroki. Jednostki samorządu terytorialnego powinny jednak angażować się w udzielenie finansowania pożyczek, poręczeń itd. w szczególnych przypadkach wystąpienia obiektywnych przyczyn uzasadniających udzielnie wsparcia finansowego. Zasady udzielania przez samorząd terytorialny pożyczek, gwarancji itd. powinny być przyjęte w formie wewnętrznego aktu przez organ wykonawczy i powszechnie znane.

Agnieszka Dzięcielska
Prawa i obowiązki organów wykonawczych gmin jako organów egzekucyjnych
w administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym dotyczącym należności pieniężnych


Artykuł podejmuje problematykę związaną z działalnością organów gminy jako organów egzekucyjnych w administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym. Rozważania skupiają się na przedstawieniu zarówno właściwości oraz kompetencjach wskazanych organów, warunkach skutecznego wszczęcia postępowania egzekucyjnego, jak i nadzoru nad działaniami organu gminy jako organu egzekucyjnego. Autorka analizuje istniejące uwarunkowania prawne oraz wymagania stawiane określonym organom gminy.


Orzecznictwo
Dawid Sześciło
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 8 marca 2011 r.w sprawie C-240/09, Lesoochranárske zoskupenie VLK v. Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Jerzy Kopyra
Wyrok NSA z 6 sierpnia 2009 r. (II OSK 1250/08)


Przegląd piśmiennictwa
Opracowała Justyna Przedańska