Zapraszamy do lektury artykułu Rafała Dowgiera pt. „Konstruowanie programów pomocowych w formie uchwał rad gmin w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości”, dostępnego w Serwisie Samorządowym Wolters Kluwer Polska.


 

SAMORZĄD TERYTORIALNY NR 5/2011

KONKURS
Protokół z posiedzenia Komisji Konkursowej do oceny rozpraw doktorskich oraz prac magisterskich i licencjackich nadesłanych do VIII edycji Konkursu ogłoszonego przez Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska i Redakcję „Samorządu Terytorialnego”

Ogłoszenie o IX edycji Konkursu na najlepsze rozprawy doktorskie oraz prace magisterskie i licencjackie, obronione w 2011 r.

ARTYKUŁY
Bogdan Dolnicki
Niedostępny rejestr wyborców

Patologie w administracji mogą przejawiać się w bardzo różnej postaci. Jednym z aspektów, stosunkowo rzadko podnoszonym jest wadliwy proces legislacyjny. Poprzez naruszenie zasad wydawania aktów wykonawczych do ustaw naruszane zostają gwarantowane w Konstytucji i ustawach prawa obywatelskie. Autor do praw o kardynalnym znaczeniu zalicza tutaj zasadę jawności i dostępu do informacji publicznej oraz prawo do rozstrzygania kwestii istotnych dla społeczności lokalnych w drodze wyborów i referendum.


Marcin Gębarowski
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012 r. – wyzwanie dla polskich miast oraz znaczenie dla ich działań promocyjnych

Organizacja mistrzostw piłkarskich Euro 2012 stanowi poważny sprawdzian dla przedstawicieli władz lokalnych. To od ich wiedzy, zaradności i zaangażowania w dużej mierze zależą przyszłe rezultaty, które samorządy mogą osiągnąć w wymiarze społecznym oraz gospodarczym. Celem artykułu jest zidentyfikowanie wyzwań, jakie stoją przed miastami-gospodarzami najbliższego turnieju finałowego mistrzostw Europy w piłce nożnej, oraz wskazanie potencjału dla działań promocyjnych, jaki tkwi w Euro 2012. Aby tego dokonać, Autor analizuje efekty uzyskane przez zagraniczne ośrodki miejskie, które wcześniej gościły duże imprezy sportowe.


Rafał Warżała
Rola władz w regionie w monitorowaniu stanu koniunktury gospodarczej na przykładzie województwa warmińsko-mazurskiego

Celem artykułu jest ocena przydatności metod wielowymiarowej analizy porównawczej do monitorowania stanu koniunktury w gospodarce w ujęciu regionalnym na przykładzie Warmii i Mazur. Efektem tej oceny jest informacja o bieżącym stanie gospodarki regionu oraz jej krótkookresowych trendach. W warunkach szerokich kompetencji władz regionalnych wiedza na temat sytuacji gospodarczej regionu może stanowić punkt wyjścia do uruchomienia narzędzi polityki gospodarczej służących do przeciwdziałania negatywnym zmianom koniunktury w ujęciu regionalnym.


Agnieszka Stanowicka-Traczyk
Wiedza jako determinanta skuteczności strategii tożsamości na przykładzie miast województwa warmińsko-mazurskiego

Mimo różnego rodzaju działań podejmowanych przez władze miejskie z myślą o ukształtowaniu określonego wizerunku miasta, rynkowy odbiór tożsamości wielu miast odbiega od wizerunku pożądanego. Autorka pokazuje, że w wielu przypadkach jest to spowodowane brakiem lub niedostatkiem wiedzy na temat kształtowania pożądanego wizerunku miasta, która jest istotną determinantą skuteczności realizowanych przez władze miast strategii tożsamości. Autorka ocenia wiedzę na temat kształtowania wizerunku miasta, badając rozumienie teoretycznych pojęć oraz analizując praktyczne działania władz miejskich w tym zakresie.


Edyta Hadrowicz
Nowe zmiany w zakresie organizacji sektora finansów publicznych. Wybrane aspekty prawne

Artykuł analizuje podstawowe założenia ustawy o finansach publicznych z 27.08.2009 r. związane z likwidacją jednostek zaliczanych do gospodarki pozabudżetowej, które do tej pory funkcjonowały w formie gospodarstw pomocniczych państwowych jednostek budżetowych i gospodarstw pomocniczych zakładów budżetowych. Autorka stwierdza, że ograniczenie obszarów działalności samorządowych zakładów budżetowych, a w szczególności nowatorskie rozwiązania prawne, takie jak osobowość prawna instytucji gospodarki budżetowej, są zmianami mającymi za zadanie uzdrowienie finansów państwa i dostosowanie ich do standardów Unii Europejskiej.

Rafał Dowgier
Konstruowanie programów pomocowych w formie uchwał rad gmin w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej zasadą jest zakaz udzielania podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą pomocy pochodzącej ze środków publicznych. Formą pomocy publicznej mogą być zwolnienia podatkowe w podatkach lokalnych udzielane w formie uchwał rad gmin. Artykuł przedstawia zasady, które powinny być przestrzegane przez rady gmin przy wprowadzaniu tego rodzaju preferencji podatkowych. Rozważania uwzględniają zarówno ogólne regulacje związane z udzielaniem pomocy publicznej, jak i szczegółowe postanowienia tych aktów, które regulują procedurę uchwałodawczą.

ORZECZNICTWO
Leonard Etel, Bogumił Pahl
Wyrok WSA w Krakowie z 14 grudnia 2010 r. (I SA/Kr 1624/10)

 Już teraz zamów miesięcznik Samorząd Terytorialny