Już teraz zapraszamy do lektury artykułu Gabriela Węgrzyna, Andrzeja Nikiforowa pt. „Problematyka zaliczania na poczet opłaty rocznej wartości nakładów poniesionych przez użytkownika wieczystego. Uwagi na tle artykułu Jakuba Jana Ziętego”, dostępnego w Serwisie Samorządowym Wolters Kluwer Polska.
 
 
SAMORZĄD TERYTORIALNY NR 10/2010
 
 
ARTYKUŁY
Andrzej Szromnik
Regiony wiedzy – marketingowa koncepcja międzyregionalnych przepływów wiedzy jako współczesnego czynnika rozwojowego.
 
Artykuł kreśli nową perspektywę rozwoju regionalnego opartego na wiedzy. Uznanie wiedzy jako czynnika rozwojowego i formy kapitału skłania do poszukiwania lepszych sposobów jej tworzenia, lokalizowania, gromadzenia i kreowania, a także wdrażania na poziomie jednostki, zespołu, przedsiębiorstwa, grupy oraz systemu regionalnego. Zasoby wiedzy – kapitał intelektualny, jego zakres, struktura i formy są przedmiotem świadomego i celowego kształtowania w organizacji oraz jednostce terytorialnej. Autor wskazuje, że międzyregionalne transfery wiedzy w warunkach konkurencji o dostęp do ograniczonych czy zasobów wymagają przygotowania adekwatnych strategii oraz programów marketingowych.

Edyta Hadrowicz
Reprezentacja powiatu – czyżby instytucja wymagająca zmian?
 
Tekst analizuje kwestię reprezentacji samorządu powiatu – a więc działania jednostek samorządu terytorialnego nie tylko przez swoje organy, ale również przez pełnomocników ustanowionych stosownym oświadczeniem woli – która, po pierwsze, jest inaczej uregulowana niż w ustawach o samorządzie gminnym i samorządzie województwa, oraz, po drugie, nie została właściwie doprecyzowana. Ponadto dotyka ważnego podziału pojęcia organu na ujęcie ustrojowe i funkcjonalne.

Marek Żukowski
Problematyka wykształcenia urzędników państwowych i samorządowych
 
Praca podejmuje dyskusje wokół problemu właściwego kształcenia pracowników administracji publicznej, które trwają w polskiej nauce administracji od początki jej powstania. Główna oś sporu utrwaliła się wokół tego, czy program nauczania powinien być oparty na prawie, czy też bardziej odpowiednim wykształceniem dla urzędników jest ekonomia i zarządzanie. Szeroko dyskutowanym zagadnieniem pozostają także relacje między teorią a praktyką administracji. Pomimo opracowania wielu koncepcji i programów tych kwestii nie udało się jednoznacznie rozstrzygnąć.

POLEMIKA
Gabriel Węgrzyn, Andrzej Nikiforów
Problematyka zaliczania na poczet opłaty rocznej wartości nakładów poniesionych przez użytkownika wieczystego. Uwagi na tle artykułu Jakuba Jana Ziętego
 
Obecny kształt regulacji w zakresie zaliczania na poczet opłaty rocznej wartości nakładów poniesionych przez użytkownika wieczystego upoważnia do stwierdzenia, że samorządowe kolegium odwoławcze nie jest organem kompetentnym do rozstrzygania sporów o zaliczenie nakładów. Autorzy podkreślają, że użyty w przepisach zwrot „przy aktualizacji” nie ma charakteru procesowego, można mu natomiast przypisać istotny walor funkcjonalny. Zaliczeniu mogą podlegać wyłącznie nakłady na infrastrukturę techniczną zlokalizowaną poza gruntem oddanym w użytkowanie wieczyste.
 
ORZECZNICTWO
Dawid Sześciło
Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (Wielka Izba) z 28 lipca 1999 r. w sprawie Immobiliare Saffi v. Włochy (skarga nr 22774/93)

1. System przewidujący możliwość wieloletniego odwlekania przez organy władzy publicznej skutecznej egzekucji komorniczej prowadzącej do odzyskania władztwa nad nieruchomością przez jej właściciela stanowi przykład nałożenia na niego nadmiernych i nieuzasadnionych obciążeń wykraczających poza to, co jest niezbędne dla ochrony interesu publicznego.
2. W państwie działającym na podstawie zasady rządów prawa (państwa prawnego) niedopuszczalna jest sytuacja, w której wyroki sądowe pozostają nieskuteczne ze szkodą dla jednej ze stron postępowania. O nieskuteczności wyroku można natomiast mówić również wtedy, gdy jest on wykonywany z nieuzasadnionym opóźnieniem.

 
Krzysztof Gruszecki
Wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 9 grudnia 2009 r., II SA/BD 970/09 oraz z 6 stycznia 2010 r., II SA/BD 990/09
 
Skład orzekający: przewodniczący – sędzia WSA Anna Klotz (sprawozdawca), sędzia NSA Wiesław Czerwiński, sędzia WSA Wojciech Jarzembski.
Jeżeli w sprawie zostanie spełniona jedna z przesłanek wynikających z art. 84 ust. 5 ustawy o ochronie przyrody, organ kończy wszczęte postępowanie decyzją umarzającą należność z tytułu ustalonej opłaty za usunięcie drzew lub krzewów. W sytuacji, gdy nie zostanie spełniona żadna z przesłanek wynikających z tego przepisu, organ realizuje postanowienia wynikające z art. 84 ust. 5a ustawy, tj. jeżeli przesadzone albo posadzone drzewa nie zachowały żywotności w okresie 3 lat od dnia przesadzenia lub posadzenia, posiadacz nieruchomości jest obowiązany niezwłocznie do uiszczenia opłaty za usunięcie drzewa.

 
DOKUMENTY
12 zasad demokracji i decentralizacji według ambasadora Paula Widmera – stałego
przedstawiciela Szwajcarii w Radzie Europy, St. Gallen, 3–4 maja 2010 r
 
 
W Szwajcarii o samorządzie, Komentarz Jerzego Stępnia
 
RECENZJE I OMÓWIENIA
Maciej J. Nowak
Marian Gorynia, Ewa Łaźniewska (red.), Kompendium wiedzy o konkurencyjności (Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2010)
 
Wiesław Kisiel
Małgorzata Stahl, Barbara Jaworska-Dębska (red.), Encyklopedia samorządu terytorialnego dla każdego. Część 1: Ustrój (Wydawnictwo Difin, Warszawa 2010)
 
PRZEGLĄD PIŚMIENNICTWA:
Opracowała Justyna Przedańska.



Już teraz zamów miesięcznik Samorząd Terytorialny

Zobacz poprzednie numery Samorządu Terytorialnego:
ZAPOWIEDŹ NOWEGO NUMERU MIESIĘCZNIKA SAMORZĄD TERYTORIALNY 9/2010
ZAPOWIEDŹ NOWEGO NUMERU MIESIĘCZNIKA SAMORZĄD TERYTORIALNY 7-8/2010
ZAPOWIEDŹ NOWEGO NUMERU MIESIĘCZNIKA SAMORZĄD TERYTORIALNY 6/2010
ZAPOWIEDŹ NOWEGO NUMERU MIESIĘCZNIKA SAMORZĄD TERYTORIALNY 5/2010
ZAPOWIEDŹ NOWEGO NUMERU MIESIĘCZNIKA SAMORZĄD TERYTORIALNY 4/2010