Nowelizacja ustawy - Prawo zamówień publicznych, która weszła w życie 28.07.2016 r. nałożyła na zamawiających obowiązek publikacji planów postępowań o udzielenie zamówień. Ustawodawca przewidział na tę czynność termin 30 dni od dnia przyjęcia przez dany podmiot budżetu lub planu finansowego. Głównym celem takiego planowania jest systematyzacja procesu udzielania zamówień, a także zwiększenie jawności systemu.

Dodatkowo, wstępne informowanie o planowanych przetargach sprzyjać może przedsiębiorcom, którzy mogą odpowiednio przygotować się do prowadzonego w przyszłości postępowania. Jak czytamy w Gazecie Prawnej, znaczna część już opublikowanych planów zawiera jedynie szczątkowe informacje na temat planowanych inwestycji. Dzieje się tak z tego względu, iż na zamawiającego nie zostaną nałożone sankcje w razie udzielenia zamówienia spoza planu zamówień publicznych oraz w sytuacji, w której nie przeprowadzi postępowania ujętego w planie.

Plan postępowań nie obejmuje zamówień prowadzonych przez centralnego zamawiającego >>>

Znaczna część zamawiających nie spełnia jednak nałożonego obowiązku. Sprzyja temu fakt, iż nie przewidziano żadnego rodzaju sankcji, zarówno w p.z.p., jak również i w ustawie o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, za nieopublikowanie takiego planu. Brak planu może jednak stanowić przedmiot kontroli instytucji zamawiającej.

Źródło: Gazeta Prawna

Dowiedz się więcej z książki
Europejskie prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł