Wniosek wykonawcy o wyjaśnienie treści SIWZ powinien zostać w całości opublikowany przez zamawiającego na jego stronie internetowej wraz z wyjaśnieniem. Zamawiający nie może ujawnić źródła zapytania, co oznacza, że powinien pominąć imię i nazwisko lub nazwę (firmę) wykonawcy, ilekroć pojawia się ona w zapytaniu. Jednak rolą zamawiającego nie jest szczegółowa analiza treści wniosku w celu identyfikacji sformułowań, z których pośrednio może wynikać kto jest autorem zapytania.

Wniosek o wyjaśnienie treści SIWZ może być anonimowy >>>

Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publiczny (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164) dalej p.z.p., treść zapytań wraz z wyjaśnieniami zamawiający przekazuje wykonawcom, którym przekazał specyfikację istotnych warunków zamówienia, bez ujawniania źródła zapytania, a jeżeli specyfikacja jest udostępniana na stronie internetowej, zamieszcza na tej stronie. O treści wniosku o wyjaśnienie treści SIWZ decyduje wykonawca, który dane pytanie kieruje do Zamawiającego. Praktyka wskazuje na różne sposoby formułowania takich wniosków. Jednym ze sposobów jest połączenie wniosku o wyjaśnienie treści SIWZ z szeroką argumentacją przemawiającą za rozwiązaniem prezentowanym przez wykonawcę. W takiej sytuacji za treść wniosku o wyjaśnienie SIWZ uznać należy pytanie wraz z jego uzasadnieniem lub dodatkową argumentacją.

Niekiedy z uzasadnienia tego wprost lub pośrednio można wywnioskować, kto jest autorem pytania. Jeśli na źródło zapytania wprost wskazuje imię i nazwisko bądź nazwa (firma) podane w treści zapytania lub uzasadnienia, zamawiający powinien taką informację pominąć publikując pytanie na stronie internetowej. Jeśli jednak informacja taka nie została podana wprost, a wynika jedynie pośrednio z informacji wskazanych we wniosku o wyjaśnienie treści SIWZ, zamawiający nie ma obowiązku analizować szczegółowo tych informacji i zaniechać publikacji tych, które jego zdaniem mogą wskazywać na dany podmiot.

Wykonawca może wycofać wniosek o wyjaśnienie SIWZ >>>

Zgodnie z treścią art. 38 ust. 1 p.z.p. wykonawcy mogą zwrócić się z wnioskiem o wyjaśnienie treści SIWZ przez zamawiającego. Jeśli dodatkowo wykonawca decyduje się na zaprezentowanie własnego stanowiska w tym zakresie powinien sformułować je w taki sposób, aby zapewnić, że nie zostanie ujawniony podmiot, od którego wniosek pochodzi. Zakaz ujawnienia źródła zapytań jest jednym z elementów zapewniających przestrzeganie zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.

Wykonawcy mogą zadawać pytania bez obawy, że w ten sposób zostanie ujawniony fakt, że są zainteresowani udziałem w postępowaniu. W związku z tym również wykonawca, który chce zachować ten fakt w tajemnicy, powinien formułować swoje wnioski oraz ewentualną dodatkową argumentację na ich poparcie w sposób, który uniemożliwia identyfikację ich autora.