Wykonawca może wycofać złożony przez siebie wniosek o wyjaśnienie treści specyfikacji, jednakże jeśli został złożony w ustawowym terminie to zamawiający powinien na niego odpowiedzieć. Ze złożeniem wniosku o wyjaśnienie treści SIWZ art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907) dalej p.z.p., wiąże bowiem określony skutek, a mianowicie obowiązek odpowiedzi po stronie zamawiającego. Obowiązek ten występuje po złożeniu przez wykonawcę takiego wniosku w określonym ustawą terminie. Po upływie tego terminu obowiązek zastąpiony został fakultatywnym uprawnieniem zamawiającego.

Wniosek o wyjaśnienie treści SIWZ może być anonimowy >>>

Jak zauważyła Krajowa Izba Odwoławcza w uzasadnieniu wyroku z dnia 16 lipca 2014 r. (KIO 1361/14) „instytucja wyjaśnień postanowień SIWZ, przewidziana w art. 38 ust. 1 p.z.p., pozwala wykonawcom na uzyskanie od zamawiającego wytłumaczenia określonych, niejasnych treści specyfikacji. Wskazany instrument ma zatem służyć przede wszystkim wykonawcom. Wykonawca ma prawo w każdym czasie zwrócenia się do zamawiającego o wyjaśnienie treści specyfikacji. Jeżeli jednak wykonawca chce uzyskać wymierny efekt swojego zapytania, tj. odpowiedź zamawiającego na nie, powinien złożyć do niego zapytanie w określonym terminie, tj. nie później niż do końca dnia, w którym upływa połowa wyznaczonego terminu składania ofert”.

Złożenie wniosku o wyjaśnienie treści SIWZ nie stanowi prywatnej korespondencji pomiędzy wykonawcą, a zamawiającym i zamawiający nie odpowiada na ten wniosek tylko podmiotowi składającemu wniosek. Zamawiający odpowiadając umieszcza treść zapytania bez ujawniania źródła zapytania wraz z wyjaśnieniami, na stronie internetowej, oraz przekazuje wykonawcom, którym przekazał specyfikację istotnych warunków zamówienia. Pomimo wycofania więc przez wykonawcę wniosku o wyjaśnienie treści SIWZ, zamawiający powinien udzielić odpowiedzi.