Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907) dalej p.z.p., w art. 86 p.z.p. precyzuje jak powinno wyglądać otwarcie ofert.

Kwotę na realizację zamówienia można podać przed otwarciem ofert >>>

Jak wskazuje dr W. Dzierżanowski w komentarzu do ustawy p.z.p.: „W trakcie otwarcia ofert, co należy rozumieć wyłącznie jako czas po rozpoczęciu czynności otwierania (a więc w praktyce – po podaniu zamierzonej kwoty wydatków), a przed zakończeniem procedury otwierania ofert zamawiający podaje określony zestaw informacji o każdej otwieranej ofercie (…) Odczytywane informacje to nazwy (firmy) oraz adresy wykonawców, a także informacje dotyczące ceny, terminu wykonania zamówienia, okresu gwarancji i warunków płatności. Są one podawane tylko wówczas, gdy są zawarte w ofertach, a więc zamawiający żądał ich podania. Niektóre z nich, jak adres, nazwa, czy cena, będą w ofertach zawsze, gdyż stanowią jej niezbędny element, niektóre tylko opcjonalnie. Sformułowanie przepisu nie pozwala natomiast na postawienie tezy (skądinąd racjonalnej), że odczytanie informacji o terminie realizacji, gwarancji i płatnościach jest obligatoryjne tylko wówczas, gdy stanowią one kryteria oceny ofert” (w. Dzierżanowski, Prawo zamówień publicznych, Komentarz LEX, 6 Wydanie, Warszawa 2014).

Jeżeli zamawiający określał, że ocena ofert następować będzie na podstawie ceny i innych kryteriów i jeżeli tymi innymi kryteriami nie są: termin wykonania zamówienia publicznego, okres gwarancji lub warunki płatności, to p.z.p. nie określa obowiązku odczytywania tych kryteriów zawartych w ofercie. Nie oznacza to jednakże, że tych danych podać nie można. P.z.p. nie wprowadza bowiem żadnego ustawowego zakazu odczytania podczas otwarcia ofert innych niż cena, termin, okres gwarancji i warunki płatności elementów oferty.

Zamawiający nie musi prezentować próbek na otwarciu ofert >>>

Wydaje się natomiast słuszne, odczytanie w ofertach parametrów, stanowiących kryteria oceny ofert, które nie mieszczą się w katalogu, który uznawany jest przez ustawodawcę za niezbędny. Należy mieć na uwadze podstawową zasadę zamówień publicznych, wyrażoną w art. 8 ust. 1 p.z.p., zgodnie z którą postępowanie o udzielenie zamówienia jest jawne. Wykonawcy powinni więc, zdaniem Autora, podczas otwarcia ofert poznać wszystkie istotne szczegóły złożonych ofert, które będą miały znaczenie przy ocenie ofert, a więc nie tylko ceny ale też inne kryteria oceny ofert, jeśli zamawiający takie ustalił.