Gmina wpłaca dodatek mieszkaniowy wskazując na przelewie jakiego miesiąca on dotyczy. Najemca ma zaległości w zapłatach za czynsz mieszkaniowy.

Czy możemy zaliczać wpłaty gminy na poczet najstarszych zaległości, czy też należy je księgować zgodnie ze wskazaniem wpłacającego?

Odpowiedź

Niestety, ale nie mogą Państwo zaliczyć wpłaty dokonanej przez najemcę na poczet najstarszych zaległości, jeżeli najemca (dłużnik) wskazał jakiej zaległości dotyczy dokonywana przez niego płatność. Mogą jednak Państwo zaliczyć tą wpłatę na poczet należnych odsetek, a w pozostałej części na poczet zaległości zgodnie ze wskazaniem dłużnika.

Uzasadnienie

Strony zawierając umowę mogą, ale nie muszą ustalić zasady zaliczania wpłat w relacjach obowiązujących między nimi. Jeżeli już dokonują takich uzgodnień to najczęściej w umowie zapisuje się, że wpłata zostanie w pierwszej kolejności zaliczona na poczet najstarszego długu.

Jednak gdy strony nie określiły w umowie zasad zaliczenia wpłat, wówczas należy zastosować reguły określone w art. 451 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), która wskazuje, że dłużnik mający względem tego samego wierzyciela kilka długów tego samego rodzaju może przy spełnieniu świadczenia wskazać, który dług chce zaspokoić. Jednakże to, co przypada na poczet danego długu, wierzyciel może przede wszystkim zaliczyć na związane z tym długiem zaległe należności uboczne oraz na zalegające świadczenia główne. Gdyby dłużnik nie wskazał, który z kilku długów chce zaspokoić, a przyjął pokwitowanie, w którym wierzyciel zaliczył otrzymane świadczenie na poczet jednego z tych długów, dłużnik nie może już żądać zaliczenia na poczet innego długu. Tylko w braku oświadczenia dłużnika lub wierzyciela spełnione świadczenie zalicza się przede wszystkim na poczet długu wymagalnego, a jeżeli jest kilka długów wymagalnych - na poczet najdawniej wymagalnego.

Reasumując - w sytuacji gdy dłużnik, który ma kilka długów u jednego wierzyciela, wskazał np. w przelewie - jaki dług reguluje ta wpłata, wówczas wierzyciel nie może zaliczyć tej wpłaty na najstarsze zobowiązanie (najbardziej zaległy czynsz). Wierzyciel może jednak wybrać, czy chce zaliczyć powyższą wpłatę w pierwszej kolejności na poczet zaległości ubocznych (np. odsetek), a drugiej na zaległość wskazaną przez dłużnika (najemcę), czy też całość wpłaty zaliczyć zgodnie z dyspozycją dłużnika.

Jeżeli natomiast dłużnik co prawda określi jakiego zobowiązania dotyczy wpłata, ale wysokość tego zobowiązania jest niższa niż otrzymana wpłata - wówczas wierzyciel ma prawo do zaliczenia tej wpłaty na poczet najstarszego długu - wydając dłużnikowi stosowne pokwitowanie (informując go o tym). Analogiczna sytuacja będzie miała miejsce, gdy dłużnik nie określi jakiego długu dotyczy jego wpłata.