Gmina złożyła do instytucji zarządzającej (IZ) regionalnego programu operacyjnego województwa wniosek o dofinansowanie projektu.

Instytucja zarządzająca odrzuciła wniosek. Przyczyną było naruszenie zakazu podwójnego finansowania tych samych wydatków w dwóch projektach. IZ wskazała, iż w wyniku przeprowadzonej kontroli ustalono, iż zakres rzeczowy ocenianego projektu pokrywał się w znacznej części z zakresem rzeczowym projektu o tej samej nazwie, złożonym przez tę samą gminę.

Gmina argumentowała, iż wbrew stanowisku IZ ryzyko podwójnego finansowania nie musi zostać wykryte i unicestwione na etapie oceny formalnej wniosku o dofinansowanie. Nie ma bowiem przeszkód, by zostało to dokonane na etapie weryfikacji wniosku o płatność. Dopiero wówczas, jej zdaniem, istnieje najbardziej obiektywna możliwość potwierdzenia, czy przelane środki będą drugi raz finansowały ten sam wydatek, który już został sfinansowany.

WSA uznał, iż ubieganie się o dofinansowanie wydatków w ramach dwóch różnych projektów stanowi uchybienie zasadzie podwójnego finansowania i tak jak niespełnienie warunków, takich jak dotyczące podmiotu mogącego ubiegać się o wsparcie czy rodzaju projektów podlegających dofinansowaniu, wskazuje na braki wniosku, które nie podlegają uzupełnieniu i uzasadniają odrzucenie wniosku.

Zdaniem sądu dopuszczenie do dalszej fazy konkursu takiego wniosku o dofinansowanie projektu jaki złożyła gmina, zbieżnego z zakresem rzeczowym innego wcześniejszego projektu objętego umową o dofinansowanie, oznaczałoby "warunkowe" uczestnictwo w konkursie i w istocie naruszałoby zasadę równego traktowania beneficjentów.

Gmina należycie dbając o swoje interesy powinna wstrzymać się ze zgłaszaniem nowego projektu dopóki ostatecznie nie upadnie realizacja poprzedniego projektu, jeżeli w jakimkolwiek elemencie ich zakres rzeczowy się pokrywa – uznał sąd.
 

 

Na podstawie:
Wyrok WSA w Rzeszowie z 28 maja 2015 r., sygn. akt I SA/Rz 315/15, nieprawomocny