Plan zagospodarowania przestrzennego określonego terenu miasta w zakresie infrastruktury mówi, iż ścieki bytowo-gospodarcze należy odprowadzać do kanalizacji sanitarnej. Kanalizacja jest dopiero w planach, nie ma dokumentacji technicznej uzbrojenia terenu. Podobna sytuacja jest z dostawą wody. Działki pomimo tego są sprzedawane.

Czy z uwagi na powyższe dane, można zaprojektować za zgodą gminy odprowadzenie ścieków sanitarnych do zbiornika bezodpływowego, a zaopatrywanie nieruchomości w wodę dokonywać z indywidualnej studni?

Odpowiedź

Jeżeli w miejscowym planie nie został zawarty zakaz odprowadzania ścieków do przydomowej oczyszczalni ścieków oraz zakaz zaopatrywania nieruchomości w wodę z indywidualnej studni, to stwierdzić należy, że odprowadzanie ścieków do przydomowej oczyszczalni ścieków jest dopuszczalne oraz zaopatrywanie nieruchomości w wodę z indywidualnej studni są dopuszczalne pod warunkiem spełnienia wymagań techniczno – budowlanych.

Uzasadnienie

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek zapewnienia utrzymania czystości i porządku. Nie mniej jednak obowiązku tego nie należy utożsamiać z koniecznością przyłączania nieruchomości do sieci kanalizacji sanitarnej tylko dlatego, że sieć kanalizacyjna istnieje i są możliwości techniczne do podłączenia nieruchomości.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacji sanitarnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych.

Inwestor może zrezygnować z przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacji sanitarnej tylko wtedy, gdy jest w stanie, w sposób przewidziany prawem, wykonać ciążący na nim obowiązek utrzymania czystości i porządku przy użyciu metody alternatywnej (np. poprzez wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków).

Utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych każdej gminy. Gminy realizując ten obowiązek opracowują regulamin utrzymywania czystości i porządku, któremu nadany został walor prawa miejscowego i reguluje m. in: minimalną pojemność urządzeń przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych, maksymalny poziom odpadów komunalnych ulegających biodegradacji dopuszczonych do składowania na składowiskach odpadów, oraz inne wymagania wynikające z gminnego planu gospodarki odpadami.
Powyższe kooperuje z kardynalną zasadą wykładni uchwały, jaką jest m.p.z.p., zgodnie z którą, to co nie jest inwestorowi wyraźnie zabronione, a pozostaje w zgodzie z przepisami techniczno–budowlanymi, jest dozwolone. Tym samym, stwierdzić należy, że jeśli w m.p.z.p. nie został zawarty zakaz odprowadzania ścieków do przydomowej oczyszczalni, to organ nie może z tego powodu odmówić inwestorowi wydania decyzji o pozwoleniu na budowę.


Przydatne materiały:

Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008 ze zm.)