Honorowy Patronat nad konferencją objęła pani Jolanta Orlińska - Główny Geodeta Kraju, Prezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Celem spotkania jest zaprezentowanie możliwości i korzyści wynikających ze stosowania informacji przestrzennej oraz rozwiązań geoinformacyjnych w wypełnianiu zadań jednostek samorządu terytorialnego. Tematyka odnosi się do procesu wdrażania postanowień Dyrektywy INSPIRE w Polsce, w szczególności w odniesieniu do zadań gmin.
Zaprezentowane zostaną przykłady dobrych praktyk w zakresie zastosowań geoinformacji w procesie planistycznym, w partycypacji społecznej oraz w efektywnym zarządzaniu środowiskiem przyrodniczym. Uczestnicy konferencji dowiedzą się również, w jaki sposób wykorzystać geoinformację przy tworzeniu planów miejscowych, jak geoinformacja wspiera zarządzanie infrastrukturą gminy, jak pomaga analizować problematykę np. obszarów Natura 2000 oraz jak dokumenty planistyczne mogą być udostępniane społeczeństwu w procesie ich konsultowania.
Konferencji towarzyszyć będzie wystawa, podczas której zwiedzający poznają rozwiązania i wdrożenia geoinformacyjne przeznaczone dla jednostek samorządu terytorialnego. Dowiedzą się, które dane przestrzenne i na jakich zasadach są lub w najbliższej przyszłości będą - zgodnie z zapisami Ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej stanowiącej transpozycję Dyrektywy INSPIRE - dostępne dla gmin.
Podczas konferencji zostaną również podsumowane działania realizowane w ogólnopolskim projekcie Geoinformacja w praktyce - Akademia INSPIRE. Będzie to znakomita okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy gminami. Uczestnicy konferencji otrzymają wyjątkową możliwość zapoznania się oraz poznania zasad wykorzystania aplikacji geoportalowej opracowanej w czasie programu szkoleniowego Akademia INSPIRE.
W bezpośrednim powiązaniu z konferencją, w dniu 8 kwietnia 2011 r. organizowane jest także specjalne szkolenie dla decydentów samorządowych w ramach projektu edukacyjnego Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.