Pierwszy rejs, z udziałem 130 praktykantów, „Dar Młodzieży” odbędzie do Antwerpii. Po drodze fregata na redzie Kopenhagi zatankuje paliwo, a do belgijskiego portu powinna dotrzeć 23 marca. Tam na pokład zostanie zaokrętowanych 140 studentów miejscowej szkoły morskiej.

„Ta jednostka zostanie wyczarterowana przez uczelnię z Antwerpii, dzięki czemu uda nam się pozyskać spore środki na dalsze funkcjonowanie. Zresztą to nie pierwszy przypadek, kiedy +Dar Młodzieży+ zarabia w ten sposób na siebie. Ze studentami z Belgii popłyniemy do Porto i Dublina, a 19 kwietnia powinniśmy wrócić do Antwerpii” - powiedział przed wypłynięciem z Gdyni kapitan żeglugi wielkiej Krzysztof Kocyba, który wcześniej trzy razy był na „Darze Młodzieży” starszym oficerem, a teraz po raz pierwszy dowodzi tą jednostką.

Później największy polski żaglowiec, ze studentami z Szczecina, Gdyni i Świnoujścia na pokładzie odwiedzi Szczecin, Hamburg, Bremerhaven, Dunkierkię, Rouen, Den Helder, Aarhus, Rostok, Sassnitz i Amsterdam.

Zgodnie z podpisanym we wtorek porozumieniem pomiędzy gdyńskim Urzędem Miasta i Akademią Morską o promocji przez ten żaglowiec miasta, w każdym z portów, do których zawinie „Dar Młodzieży”, będzie można oglądać na jego pokładzie wystawę „Gdynia – a vibrant maritime city”. Składa się na nią 30 wielkoformatowych zdjęć miasta.

„Dar Młodzieży” (109 m długości, 14 metrów szerokości, 26 żagli o powierzchni 3015 metrów kwadratowych) to następca wycofanego ze służby w 1982 roku „Daru Pomorza”. Trzymasztowa fregata została zbudowana w Stoczni Gdańskiej, a uroczyste podniesienie bandery miało miejsce 4 lipca 1982 roku. Największy polski żaglowiec brał udział w wielu podróżach szkoleniowych, zlotach i regatach na czele z Tall Ships Races. Dotarł do Japonii i Australii, a w 1992 roku wystartował w regatach „Columbus 95”, zorganizowanych z okazji 500-rocznicy odkrycia Ameryki. 

md/ itm/ jbr/