Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Rada miejska powierzyła istniejącej już spółce gminnej - miejskiemu przedsiębiorstwu wodociągów i kanalizacji - obowiązkowe zadanie własne gminy w postaci utrzymania czystości i porządku w mieście.


Wojewoda zaskarżył uchwałę. Jego zdaniem gmina chcąc wykonywać zadanie publiczne poprzez własne jednostki organizacyjne, w tym także gminną spółkę nie przekazuje zadań na podstawie uchwały. Jednostka taka bowiem wykonuje te zadania na podstawie aktu założycielskiego lub statutu regulującego zadania tej jednostki – podkreślił wojewoda.
 

W odpowiedzi rada wyjaśniła, iż w akcie założycielskim spółki powierzono jej zadanie między innymi polegające na świadczeniu usług związanych z utrzymaniem czystości i porządku w mieście. Czyli powierzenie zadania własnego gminy nastąpiło prawidłowo już w akcie założycielskim. Natomiast uchwała uszczegółowiła tylko zakres konkretnych zadań, jakie wykonywać będzie spółka gminna.

NSA przyznał rację radzie.

Przede wszystkim przypomniał, iż zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.jedn. Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) w celu wykonywania zadań gmina może tworzyć jednostki organizacyjne, a także zawierać umowy z innymi podmiotami. Organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego decydują o wyborze sposobu prowadzenia i form gospodarki komunalnej.

Takim wyborem sposobu prowadzenia gospodarki komunalnej będzie również zmiana zakresu przekazanych kompetencji, która prowadzi do modyfikacji zadań, powierzonych wcześniej danemu podmiotowi.


Zatem rada gminy może przekazać w drodze uchwały zadanie własne w postaci utrzymania porządku i czystości istniejącej już spółce – uznał NSA.

Na podstawie:
Wyrok NSA z 26 listopada 2013 r., sygn. akt II OSK 2283/13, prawomocny

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.