Omówienie zmian w prawie pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Z dniem 29 lipca 2014 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 22 lipca 2014 r. w sprawie sposobu wyznaczania obszaru i granic aglomeracji (Dz.U. poz. 995). Potrzeba wydania nowego rozporządzenia wynika z niepełnej transpozycji dyrektywy Rady 91/271/EWG z dnia 21 maja 1991 r. dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych (Dz. Urz. WE L 135 z 30.5.1991, str. 40, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 15, t. 2, str. 26) oraz postanowień Traktatu o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, w zakresie tej dyrektywy.

Celem rozporządzenia jest zmiana sposobu wyznaczania obszarów i granic aglomeracji, tak aby był on zgodny z zasadami wyrażonymi w dyrektywie Rady 91/271/EWG. Wprowadzenie nowego sposobu wyznaczania tych obszarów i granic wynika bezpośrednio z przepisów ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 850), która wdraża w całości definicję aglomeracji ujętą w dyrektywie 91/271/EWG. Rozszerzenie definicji aglomeracji umożliwia podział aglomeracji na mniejsze obszary, co pozwala na wyznaczenie aglomeracji z oczyszczalnią ścieków na obszarze innej aglomeracji bez konieczności łączenia odrębnych obszarów w jedną aglomerację.

Zgodnie z nowymi przepisami wyznaczenie przez sejmik województwa obszaru i granic aglomeracji poprzedza się skierowaniem przez marszałka województwa wniosku do zainteresowanych gmin o przedstawienie w wyznaczonym terminie propozycji planu aglomeracji.


Omówienie zmian w prawie pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.