Nagranie webinaru Wyzwania samorządów w budowaniu lokalnej odporności wobec współczesnych zagrożeń
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Wystawienie świadectwa pracy po umowie na czas określony

Pracownikowi samorządowemu zatrudnionemu na okres służby przygotowawczej skończyła się umowa o pracę zawarta na 6 miesięcy. Pracownik zdał egzamin i zostanie zatrudniony na czas nieokreślony, pomiędzy umowami nie będzie przerwy. Czy istnieje obowiązek wydania pracownikowi świadectwa pracy po zakończeniu umowy na czas określony?

W opisanej sytuacji pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy bez wniosku pracownika.

Zmiana Kodeksu pracy , która weszła w życie 21 marca 2011 r. znacznie skomplikowała kwestie związane z wydawaniem świadectw pracy. Zasada pozostała niezmieniona, zgodnie z art. 97 § 1 Kodeksu pracy , w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy.

Od powyższej zasady do 20 marca 2011 r. był jeden wyjątek. W przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę z pracownikiem, z którym dotychczasowy pracodawca nawiązywał kolejną umowę o pracę bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę, pracodawca był obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy, tylko na jego żądanie. W poprzednim stanie prawnym, w sytuacji opisanej w pytaniu pracodawca miałby obowiązek wystawienia świadectwa pracy wyłącznie na żądanie pracownika.

Obecnie, w myśl art. 97 § 11 Kodeksu pracy , jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów. W uproszczeniu można stwierdzić, że z tego niezbyt jasnego przepisu wynika obowiązek wydawania świadectwa pracy co 24 miesiące. Jednak przepis ten dotyczy wyłącznie umów o pracę na okres próbny, umów o pracę na czas określony oraz umów o pracę na czas wykonania określonej pracy.

W przypadku zawierania umowy na czas nieokreślony po umowie o pracę na czas określony nie ma zastosowania art. 97 § 11 Kodeksu pracy . Skoro nie ma zastosowania wyjątek, to należy wrócić do zasady zawartej w art. 97 § 1 Kodeksu pracy , z której wynika obowiązek wystawiania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Z pracownikiem samorządowym podejmującym po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym zawiera się umowę o pracę na czas określony nie dłuższy niż 6 miesięcy – art. 16 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych . Warunkiem dalszego zatrudniania pracownika jest zdanie egzaminu. Jeżeli po zdanym egzaminie pracownik będzie zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, to wystawienie świadectwa pracy jest obligatoryjne.

Gdyby po okresie służby przygotowawczej i zdanym egzaminie pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o prace na czas określony (co nie jest wykluczone), to wystawienie świadectwa pracy nie byłoby obowiązkowe. Pracodawca miałby obowiązek je wystawić tylko na żądanie pracownika.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 1998 r. Nr 21, poz. 94)
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.)


Polecamy prawnicze książki samorządowe