Wojewoda działając na podstawie art. 98a ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym , wezwał radę miasta do podjęcia uchwały o wygaszeniu mandatu radnego miasta. W odpowiedzi rada miasta stwierdziła wygaśnięcie mandatu radnego. W uzasadnieniu uchwały wyjaśniła, że wygaśnięcie mandatu nastąpiło z powodu niezaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania.


Radny zarzucił, że w aktach sprawy brak jest informacji dotyczącej daty złożenia przez niego ślubowania, a zatem niewyjaśniona została kwestia rozpoczęcia biegu terminu określonego w art. 24f ust. 1a u ustawy o samorządzie gminnym .

NSA zwrócił uwagę, iż w biuletynie informacji publicznej dostępnym na stronie internetowej miasta, znajduje się protokół z sesji rady miasta, z którego wynika, że jeden z punktów porządku obrad stanowiło złożenie ślubowania przez radnych, w tym skarżącego. Informacja ta jest powszechnie dostępna, a zatem dołączenie protokołu do akt sprawy nie było konieczne – podkreślił NSA.
 

Na podstawie:
Wyrok NSA z 25 kwietnia 2013 r., sygn. akt II OSK 556/13, prawomocny

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.)