Jaki organ jest właściwy do wydania decyzji na wyrąb drzew, w przypadku gdy w ewidencji teren widnieje jako las i jednocześnie jako rola?

Właścicielem jest Skarb Państwa Agencja Nieruchomości Rolnych, a wniosek złożył dzierżawca.

Odpowiedź:

Usuwanie drzew z lasu odbywa się zgodnie z ustawą o lasach . Organem właściwym do wydania decyzji w przypadku lasów Skarbu Państwa jest dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. Decyzje wydawane są na podstawie dokumentów urządzeniowych. Do usuwania drzew z lasu nie ma zastosowania ustawy o ochronie przyrody , co wynika wprost z art. 83 ust. 6 pkt 1 ustawy o ochronie przyrody

Organem właściwym do wydania zezwolenia na usunięcie drzew z gruntu rolnego, którego właścicielem jest Skarb Państwa – Agencja Nieruchomości Rolnych jest wójt, na podstawie art. 83 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody .

Uzasadnienie:

Podstawę planowania gospodarczego, planowania przestrzennego, wymiaru podatków i świadczeń, oznaczania nieruchomości w księgach wieczystych, statystyki publicznej, gospodarki nieruchomościami oraz ewidencji gospodarstw rolnych stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków, zgodnie z art. 21 Prawa geodezyjneog i kartograficzneog . Zatem, o kwalifikacji gruntu przesądzają zapisy w ewidencji gruntów i budynków. Jeśli dzierżawca chce wyciąć drzewa z gruntów, które nie są lasem, musi wystąpić o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów do wójta, dołączając do wniosku zgodę właściciela - Agencji.

Dla drzew rosnących w lasach nie są wydawane decyzje o zezwoleniu usunięcia wskazanych, konkretnych okazów drzew, a usuwanie drzew z zasobów leśnych odbywa się na zasadach pozyskiwania drewna. Stosownie do uregulowań zawartych w art. 18 i art. 19 ustawą o lasach podstawą do pozyskiwania drewna jest plan urządzenia lasu. Obowiązek cechowania drewna spoczywa na właścicielach lasów (art. 14a ust. 2 ustawą o lasach ). W odniesieniu do drzewostanu znajdującego się w lasach wójt (burmistrz, prezydent miasta) nie wydaje decyzji zezwalających na usunięcie drzew, jak ma to miejsce w odniesieniu do drzew i krzewów rosnących na innych nieruchomościach, na podstawie wymienionego na wstępie art. 83 ustawy o ochronie przyrody . Z kolei organy administracji publicznej wskazane w ustawie o lasach nie mają kompetencji do wydawania decyzji o usunięciu drzew, a wycinanie drzewostanu polegające na pozyskiwaniu drewna odbywa się na podstawie planów urządzania.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 45, poz. 435, z późn. zm.)
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. 2009 r. Nr 151, poz. 1220 ze zm.)
Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. 2010 r. Nr 193 poz. 1287)