Przed wejściem w życie nowelizacji p.z.p. z 22 czerwca 2016 r. wykonawcy startujący w przetargu musieli złożyć komplet dokumentów, który potwierdzał spełnianie warunków udziału w postępowaniu. Zmiany w prawie nakazały składanie, w przetargach powyżej progów unijnych, jedynie JEDZ. Zamawiający wzywa jedynie wykonawcę, którego oferta została oceniona jako najkorzystniejsza do złożenia wszystkich dokumentów.

Złożenie JEDZ zamiast oświadczenia własnego nie wyklucza wykonawcy z postępowania >>>

Jak czytamy w "DGP" głównym założeniem nowelizacji było uproszczenie procesu udzielania zamówienia. Zamawiający czerpałby korzyści z badania tylko jednego kompletu dokumentów, zaś wykonawca nie musiałby przedkładać każdorazowo znacznej ilości oświadczeń, wykazów i pism urzędowych. JEDZ, który został przygotowany przez Komisję Europejską jest jednak skomplikowany. Wielu wykonawców ma problem z jego poprawnym wypełnieniem.

Branża wykonawców chciałaby powrócić do stanu sprzed wejścia w życie nowelizacji p.z.p. i składać ponownie komplet dokumentów. Przepisy nie pozwalają jednak na odejście od stosowania JEDZ w przetargach powyżej progów unijnych. Oświadczenie o spełnianiu warunków w postępowaniu musi zostać złożone w formie jednego dokumentu. Zamawiający nie ma uprawnień do badania kompletu dokumentów, nawet gdy zostały one dołączone do oferty.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dowiedz się więcej z książki
Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych w obszarze zamówień publicznych
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł