Zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907) dalej p.z.p., zamawiający wzywa wykonawców, którzy w określonym terminie nie złożyli wymaganych przez zamawiającego oświadczeń lub dokumentów, o których mowa w art. 25 ust. 1 p.z.p., lub którzy nie złożyli pełnomocnictw, albo którzy złożyli wymagane przez zamawiającego oświadczenia i dokumenty, o których mowa w art. 25 ust. 1 p.z.p., zawierające błędy lub którzy złożyli wadliwe pełnomocnictwa, do ich złożenia w wyznaczonym terminie, chyba że mimo ich złożenia oferta wykonawcy podlega odrzuceniu albo konieczne byłoby unieważnienie postępowania.

Wykonawca ma prawo uzupełnić dokumenty w formie elektronicznej >>>

W świetle powyższego podkreślić należy, że zamawiający ma możliwość wezwania na podstawie art. 26 ust. 3 p.z.p. do uzupełnienia brakujących lub wadliwych oświadczeń i dokumentów wyłącznie takich dokumentów i oświadczeń, które mają potwierdzać spełnianie przez wykonawców warunków udziału w postępowaniu oraz spełnianie przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego.

W stanie faktycznym brakujący dokument nie odnosi się do warunków udziału w postępowaniu, a do pozacenowego kryterium oceny. Posiadanie certyfikatu ISO stanowi bowiem o wiarygodności wykonawcy (z uwagi na fakt, iż, jak wskazano w pytaniu, jest to zamówienie na usługi niepriorytetowe, to zamawiający mógł posłużyć się kryterium odnoszącym się nie do przedmiotu zamówienia lecz do właściwości wykonawcy.).

W świetle powyższego, zamawiający nie może w badanym stanie faktycznym zastosować procedury uzupełniania dokumentów wynikającej z art. 26 ust. 3 p.z.p. Brakujący dokument nie dotyczy bowiem warunku udziału w postępowaniu, a pozacenowego kryterium oceny. Jednocześnie ustawodawca nie przewidział żadnego innego trybu uzupełniania dokumentów dotyczących kryteriów oceny. Nadmienić również należy, że brak przedmiotowego dokumentu nie powoduje jednocześnie konieczności odrzucenia oferty.

Data wystawienia uzupełnianego dokumentu ma znaczenie drugorzędne >>>

Odrzucenie oferty nastąpić bowiem może wyłącznie w okolicznościach wskazanych w art. 89 ust. 1 p.z.p. Brak dokumentu dotyczącego kryterium oceny oferty nie wypełnia natomiast żadnej z powyżej wskazanych przesłanek. Wobec powyższego, przedmiotowa oferta powinna podlegać ocenie, z tym, że nie może ona otrzymać punktów za kryterium posiadania ISO, z uwagi na brak wymaganego dokumentu potwierdzającego posiadanie certyfikatu.