Ofertę wykonawcy, którą złożył w cenie wyższej niż pierwotna, należy odrzucić na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907) dalej p.z.p. Odnośnie wykonawcy, który nie złożył oferty dodatkowej, stanowiska wśród praktyków i teoretyków są całkowicie skrajne.

Oferta wykonawcy musi być skonkretyzowana >>>

Wydaje się uzasadnione twierdzenie, iż ustawodawca nie przewidział możliwości odrzucenia oferty złożonej przez wykonawcę w przypadku braku oferty dodatkowej oraz nie przewidział możliwości wykluczenia takiego wykonawcy. Przesłanki odrzucenia oferty i wykluczenia wykonawcy stanowią bowiem katalog zamknięty i nie przewidują one takiej możliwości.

W takiej sytuacji należy uznać, iż poprzez niezłożenie oferty dodatkowej wykonawca podtrzymuje cenę zawartą w ofercie pierwotnej. Ponadto wykonawcy nie mają obowiązku złożenia ofert dodatkowych na wezwanie zamawiającego (komunikaty.pl, Wykonawca nie ma obowiązku złożenia oferty dodatkowej na prośbę zamawiającego).

W takiej sytuacji zamawiający wybiera ofertę z niższą ceną. Inne stanowisko natomiast wskazuje, iż niezłożenie oferty dodatkowej przez wykonawcę skutkuje odrzuceniem jego oferty, tak np. Agnieszka Zaborowska z kancelarii Pieróg&Partnerzy, artykuł pt. Oferta dodatkowa, (Przetargi publiczne 7/2012): „…odrzuceniem oferty (art. 89 ust. 1 pkt 1 p.z.p.). Takiej samej sankcji podlega wykonawca, który nie udzieli odpowiedzi na wezwanie zamawiającego do złożenia oferty dodatkowej”, czy W. Dzierżanowski w komentarzu do art. 91 p.z.p.: „Do rozstrzygnięcia postępowania niezbędne jest złożenie prawidłowej oferty dodatkowej przez co najmniej jednego wykonawcę.”

Wybór oferty musi nastąpić w terminie związania ofertą >>>

Przyjmując powyższe stanowisko za słuszne, zamawiający powinien unieważnić postępowanie ze względu na brak możliwości wybrania oferty najkorzystniejszej. Z uwagi na fakt, iż są rozbieżności w tym temacie zarówno pierwsze stanowisko jak i drugie znajdzie dla siebie określone uzasadnienie, a od zamawiającego zleżeć będzie za jakim rozwiązaniem się opowie.