Wójt gminy ustalił opłatę adiacencką dla właścicieli działki z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego stworzeniem możliwości podłączenia nieruchomości do sieci kanalizacji sanitarnej.


W odwołaniu od powyższej decyzji właściciele działki wskazali, iż wykonanie przez gminę sieci kanalizacji sanitarnej wyłącznie w drodze, bez wykonania przykanalika (przyłącza kanalizacyjnego) do ich nieruchomości, nie uzasadnia nałożenia na nich opłaty adiacenckiej, bowiem nie zostały stworzone warunki do podłączenia nieruchomości do urządzenia infrastruktury technicznej.

SKO utrzymało w mocy decyzję wójta. W odpowiedzi właściciele zaskarżyli ją do WSA.

WSA podkreślił, iż zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r., o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858) przyłącze kanalizacyjne jest to odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług, z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości gruntowej, a urządzenie kanalizacyjne to m.in. sieci kanalizacyjne. Zauważyć ponadto należy, że zgodnie z art. 15 ust. 1 powyższej ustawy przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane zapewnić budowę urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych. Zatem dopiero stworzenie warunków do podłączenia nieruchomości do urządzenia kanalizacyjnego, w postaci wykonanie kanału sanitarnego wraz z przykanalikami do poszczególnych nieruchomości znajdujących się w zasięgu tego urządzenia umożliwia ustalenie przez gminę opłaty adiacenckiej na podstawie art. 145 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651).

Zdaniem WSA organy orzekające w sprawie nie wyjaśniły czy w odniesieniu do nieruchomości skarżących zaistniały tak pojmowane warunki techniczne do podłączenia ich nieruchomości do nowo wybudowanej infrastruktury technicznej. Organy administracji swoje ustalenia oparły na dokumencie urzędowym jakim jest informacja Zakładu Gospodarki Komunalnej. Jednak z informacji ZGK wynika, iż istnieje jedynie możliwość przyłączenia do kanalizacji, a z art. 145 ust 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami wynika, że do ustalenia opłaty adiacenckiej wymagane jest "stworzenie warunków do podłączenia nieruchomości" skarżących do sieci kanalizacyjnej.

Na podstawie: Wyrok WSA w Olsztynie z 19 lipca 2012 r., sygn. akt II SA/Ol 467/12, nieprawomocny