Wojewoda wezwał radę gminy do podjęcia uchwały stwierdzającej wygaśnięcie mandatu radnego. Organ ustalił bowiem, iż radny prowadził działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy.

Rada gminy uznała, iż nie ma przesłanek do wygaśnięcia mandatu radnego.

Zarządzeniem zastępczym wojewoda stwierdził, po wcześniejszym powiadomieniu ministra właściwego do spraw administracji publicznej, wygaśnięcie mandatu radnego.

Rada gminy wniosła skargę do sądu administracyjnego.

WSA oddalił skargę.

Sąd zwrócił uwagę, iż jeśli rada nie wyda w trybie art. 383 par. 2 ustawy Kodeks wyborczy z dnia 5 stycznia 2011 r. (Dz.U. 2011.21.112 z poźn. zm.) aktu potwierdzającego wygaśnięcie mandatu radnego, aktualizuje się procedura zawarta ustawie o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 roku (Dz.U. z 2016 r. poz. 446).

Wojewoda wzywa organ gminy do podjęcia odpowiedniego aktu w terminie 30 dni a w razie bezskutecznego uływu terminu, po powiadomieniu ministra właściwego do spraw administracji publicznej, wydaje zarządzenie zastępcze.

Podjęcie przez radę uchwały o odmowie wygaśnięcia mandatu radnego nie stoi na przeszkodzie do wydania przez organ nadzoru zarządzenia zastępczego o wygaśnięciu mandatu radnego – wyjaśnił sąd.

Źródło:
Wyrok WSA w Białymstoku z 6 grudnia 2016 r., sygn. akt II SA/Bk 708/16, nieprawomocny  

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów