Pytanie:
Czy do oddziałów przedszkolnych planowanych do uruchomienia w roku szkolnym 2016/2017 w szkołach podstawowych mogą uczęszczać czterolatki i pięciolatki?

Jeśli tak, to czy budynek szkoły będzie wymagać dostosowania wynikającego z przepisów przeciwpożarowych lub sanitarnych?
Czy warunki przebywania w oddziale przedszkolnym w szkole młodszych dzieci są takie same jak dzieci sześcioletnich?

Odpowiedź:
Wychowaniem przedszkolnym w oddziałach przedszkolnych mogą być również objęte dzieci cztero- i pięcioletnie.
Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat. Wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach oraz w innych formach wychowania przedszkolnego.

Z dniem 1 września 2016 r. art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - dalej u.s.o. ulegnie zmianie. Przepisami ustawy z dnia 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw - dalej u.z.u.s.o. przepis art. 14 ust. 1 u.s.o. w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 września 2016 r. stanowi, iż wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat.

Wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach oraz w innych formach wychowania przedszkolnego. Z kolei, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 lit. a u.z.u.s.o., w okresie od dnia 1 września 2016 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r. art. 14 ust. 1 u.s.o. w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 września 2016 r. ma zastosowanie do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Kwestię spełnienia warunków lokalowych należy przedyskutować z właściwym komendantem Państwowej Straży Pożarnej. Warunki techniczne, jakim muszą odpowiadać budynki, określają przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - dalej r.w.t.b.u.

Zgodnie z § 209 ust. 2 r.w.t.b.u., budynki oraz części budynków, stanowiące odrębne strefy pożarowe, określane jako ZL, zalicza się do jednej lub do więcej niż jedna spośród następujących kategorii zagrożenia ludzi:

1)ZL I - zawierające pomieszczenia przeznaczone do jednoczesnego przebywania ponad 50 osób niebędących ich stałymi użytkownikami, a nieprzeznaczone przede wszystkim do użytku ludzi o ograniczonej zdolności poruszania się;
2)ZL II - przeznaczone przede wszystkim do użytku ludzi o ograniczonej zdolności poruszania się, takie jak szpitale, żłobki, przedszkola, domy dla osób starszych;
3)ZL III - użyteczności publicznej, niezakwalifikowane do ZL I i ZL II;
4)ZL IV - mieszkalne;
5)ZL V - zamieszkania zbiorowego, niezakwalifikowane do ZL I i ZL II.

Z powołanego zapisu wynika, że przedszkola zakwalifikowane są do strefy ZL II i uznając, że oddział przedszkolny stanowi część przedszkola – należałoby uznać, że jest on zakwalifikowany do strefy ZL II. Tym bardziej, że w oddziale przedszkolnym będą przebywały młodsze dzieci. W takiej sytuacji proponuję przedstawioną kwestię omówić z właściwym miejscowo komendantem Państwowej Straży Pożarnej.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Prawo Oświatowe
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów

W tej kwestii warto zapoznać się ze stanowiskiem Komendanta Głównej Straży Pożarnej z dnia 24 czerwca 2013 r. (znak: BZ-III-026/103-2/13, źródło: www.rzecznikrodzicow.pl), w którym Komendant wyraził opinię, że w stosunku do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych mają zastosowanie te same zasady, które obowiązują w odniesieniu do przedszkoli – a więc kwalifikowanych do kategorii zagrożenia ludzie ZL II.

Funkcjonujący w szkole podstawowej oddział przedszkolny powinien posiadać opinię Inspektora Sanitarnego o zapewnieniu bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu dzieci w lokalu oddziału przedszkolnego, jak również w tych częściach budynku, z których będą korzystać dzieci uczęszczające do oddziału przedszkolnego - takich jak: świetlica, stołówka, toalety, szatnie itd.