Przedterminowe wybory w gminie Piekoszów były konieczne po tym jak w sierpniu b.r. w referendum mieszkańcy odwołali wójta – oskarżonego o korupcję - oraz radę gminy.

KWW „Dobro Naszej Gminy” oraz KWW „Inicjatorzy Referendum” zdobyły najwięcej mandatów w przedterminowych wyborach Rady Gminy w Piekoszowie, które odbyły się w niedzielę – wynika z danych opublikowanych na stronach internetowych Państwowej Komisji Wyborczej.

Oba komitety zdobyły po trzy mandaty. Po dwa miejsca w radzie zajmą KW Stowarzyszenia „Pro Civitas” w Piekoszowie, KWW „Praworządna i Gospodarna Gmina” oraz KW Polskiego Stronnictwa Ludowego. Po jednym mandacie zdobyły KWW „W Służbie Społeczeństwu”, KWW Marcina Zawieruchy oraz KWW „Czas na Zmiany”.

Jak poinformował PAP w poniedziałek przewodniczący Gminnej Komisji Wyborczej Marek Korba, w niedzielnych wyborach wójta Piekoszowa, żaden z dziewięciu kandydatów ubiegających się o ten urząd nie uzyskał bezwzględnej większości głosów.

Oznacza to, że za dwa tygodnie odbędzie się druga tura wyborów wójta gminy.

W niedzielę najwięcej głosów otrzymał 47-letni bezpartyjny kandydat KWW „Piekoszowska Inicjatywa Samorządowa” Zbigniew Piątek, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość. Według danych opublikowanych w poniedziałek nad ranem na stronach internetowych Państwowej Komisji Wyborczej, zdobył on 26,29 proc. głosów.

Na drugim miejscu znalazł się 55-letni Wiesław Jóźwik, bezpartyjny kandydat KWW „Inicjatorzy Referendum”, na którego zagłosowało 22,74 proc. wyborców.

Zbigniew Piątek to były reprezentant Polski w kolarstwie szosowym, olimpijczyk z Barcelony i Sydney, kilkukrotny mistrz kraju oraz zwycięzca Tour de Pologne z 1987 roku. W latach 2006-2010 był radnym miasta Kielce.

Wiesław Jóźwik, w latach 1998-2003 był wójtem Piekoszowa, był jednym z inicjatorów sierpniowego referendum w wyniku którego odwołany został były wójt oraz rada gminy.

W niedzielnych wyborach wzięło udział ponad 6 600 osób z 12 724 uprawnionych do głosowania – frekwencja wyniosła 52,13 proc.

W połowie października Sąd Okręgowy w Kielcach przedłużył o kolejne trzy miesiące areszt dla odwołanego w referendum wójta Piekoszowa. Tadeuszowi D. prokuratura postawiła 13 zarzutów, głównie korupcyjnych. Przebywa on w areszcie od kwietnia br.

Gmina Piekoszów jest zadłużona na ok. 35 mln zł. Wprowadzono plan oszczędnościowy, zakładający m.in. zwolnienia w urzędzie gminy i jednostkach podległych, wyłączanie ulicznych lamp po północy oraz zmniejszenie dofinansowania przewozów komunikacji miejskiej.

W położonej na zachód od Kielc gminie Piekoszów mieszka ok. 15 tys. mieszkańców.