Fundacja im. Stefana Batorego postanowiła przepytać największe parte polityczne o to, jak przygotowują się do wyborów samorządowych. Pytania dotyczyły m.in.: zasad przyjmowania osób na listę kandydatów, tego czy parta przygotowuje „centralny” program wyborczy lub spis wytycznych, czy sposobu w jaki partia będzie informować o swoich kandydatach i programach.


Okazało się, że przygotowania do wyborów samorządowych odłożono de facto na dalszy plan i skupiono się na pracach związanych ze zbliżającymi się eurowyborami. Najlepszym dowodem jest to, że udział w badaniu wzięły jedynie trzy partie (Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe i Twój Ruch), pozostałe zaś zignorowały nadesłane kwestionariusze (Prawo i Sprawiedliwość i Sojusz Lewicy Demokratycznej).


Z informacji uzyskanych od PO, PSL i Twojego Ruchu wynika, że żadna z nich nie nałożyła na kandydatów startujących z jej list obowiązku przygotowania programów wyborczych dostosowanych do lokalnych uwarunkowań. Żadna z nich nie ma również konkretnego planu informowana wyborców o kandydatach. Partie planują posługiwać się tradycyjnymi metodami: wykorzystywać strony internetowe, drukować plakaty i ulotki. Nie wiadomo natomiast gdzie dokładnie wyborcy będą mogli szukać informacji na temat swoich kandydatów.

- Obawiamy się, że to może nie wystarczyć. – mówi Joanna Załuska, dyrektor programu Masz Głos, Masz Wybór Fundacji im. Stefana Batorego – Decyzja o tym, na kogo oddamy głos często jest bardzo trudna. Nie wiemy kim są kandydaci, jakie mają kompetencje i co planują zmienić w naszej gminie. – dodaje i apeluje: - W tej sytuacji mieszkańcy powinni wziąć sprawy w swoje ręce pytać kandydujących o ich programy wyborcze i namawiać sąsiadów, znajomych rodzinę by wzięli udział w wyborach i świadomie oddali głos

Masz Głos, Masz Wybór proponuje 6 prostych sposobów: przeprowadzić debaty wyborcze tak, aby dotyczyły tematów, które są najważniejsze dla mieszkańców, przygotować lokalne kampanie na rzecz udziału w głosowaniu, pilnować kandydatów by przedstawili rzetelne programy, oraz sprawdzać czy osoby starsze i niepełnosprawne mają szansę wziąć udział w wyborach.

(Fundacja im. Stefana Batorego)