Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.



Rada powiatu stwierdziła wygaśnięcie mandatu radnego. Ustaliła bowiem, iż nie zamieszkuje on na stałe na terenie działania rady powiatu, a do rejestru wyborców został wpisany na swój wniosek.


Radny wyjaśnił, iż dane posiadane przez radę są przedawnione. Od kilku lat pozostaje on bowiem mieszkańcem powiatu i jest zarejestrowany w spisie wyborców gminy, jako jej mieszkaniec.

WSA ustalił, iż próby bezpośredniego doręczenia radnemu korespondencji były bezskuteczne, bowiem nie przebywał on pod wskazanym przez siebie adresem, jako miejscem pobytu stałego. Do odbioru korespondencji ustanowił pełnomocnika Natomiast z relacji osoby mieszkającej w sąsiednim lokalu wynikało, że radny w ogóle tam nie mieszka.

Sąd zwrócił uwagę, iż przy ustalaniu biernego prawa wyborczego radnego nie należy kierować się wyłącznie jego oświadczeniami co do miejsca stałego zamieszkania, lecz należy uwzględnić wszystkie okoliczności zewnętrzne mogące świadczyć, iż zamierza on stale przebywać w danej miejscowości.
Na stałość pobytu w danej miejscowości wskazuje skupienie w niej życiowej aktywności, związanej np. z pracą czy rodziną – uznał WSA.


Na podstawie:
Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 17 kwietnia 2014 r., sygn. akt II SA/Go 223/14, nieprawomocny

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.