Bardzo często w przetargach dochodzi do sytuacji, w których umiejętne skonstruowanie oferty pozwala na zaniżenie stawki VAT w ofercie. Przyczynia się ona do zmniejszenia całości ceny. Jeśli jest ona decydującym kryterium oceny ofert to przedsiębiorca proponujący odmienną stawkę podatkową wygrywa przetarg.

Stawka VAT zależy od konkretnego zamówienia publicznego >>>

Jak podaje "DGP" w przetargu na sprzątanie peronów i dworców zorganizowanym przez PKP SA określono dodatkowe kryterium - tzw. wskaźnik VAT. Zgodnie ze wzorem opisanym w SIWZ, im wyższa kwota zostanie opodatkowana stawką 23 proc., tym więcej punktów za ofertę otrzyma wykonawca. W efekcie, mimo zaproponowania wyższej ceny przedsiębiorca będzie mógł skutecznie konkurować z wykonawcą, który zaproponował stawkę 8 proc.

Celem wprowadzenia takiego kryterium jest ograniczenie możliwości manipulacji stawkami podatkowymi.

Wprowadzenie takiego kryterium służy przede wszystkim premiowaniu jakości usług. Zdaniem Marka Kowalskiego, prezesa Polskiej Izby Gospodarczej Czystości jest to sposób na walkę z zaniżaniem cen i powinien stanowić przykład dla innych zamawiających działających na rynku zamówień publicznych.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dowiedz się więcej z książki
Zamówienia publiczne. Orzecznictwo sądów okręgowych w latach 2010-2015 z komentarzem
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł