Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Prezydent miasta odmówił rodzicowi jednego z uczniów przyznania stypendium szkolnego za wysokie wyniki w nauce. Organ ustalił bowiem, iż strona nie spełnia kryterium dochodowego do otrzymania stypendium szkolnego.


Rodzic wyraził swoje niezadowolenie z otrzymanego rozstrzygnięcia. Jego zdaniem organ nieprawidłowo ustalił dochód jego rodziny.

Zdaniem WSA organy prawidłowo ustaliły, iż strona z powodu zmniejszenia wymiaru zatrudnienia nadal nie spełniła kryterium dochodowego do otrzymania stypendium.

Sąd podkreślił, iż zmniejszenie wysokości wynagrodzenia nie może być uznane za utratę dochodu.

Przez utratę dochodu należy rozumieć sytuację, w której dana osoba czy rodzina w okresie poprzedzającym złożenie wniosku o przyznanie świadczenia uzyskiwała jakiś dochód, natomiast w miesiącu złożenia wniosku już tego dochodu nie uzyskuje.

Choć przepisy ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz.U z 2013, poz.182) nie zawierają definicji "utraty dochodu", to nie budzi wątpliwości, iż pod tym pojęciem należy rozumieć stan, w którym odpadło któreś źródło przychodów w tym sensie, że członek rodziny nie ma już do niego prawa jako takiego. To oznacza, że nie ma już tego źródła.

Natomiast w przypadku rodziny ucznia miało miejsce jedynie zmniejszenie wysokości wynagrodzenia, a nie utrata źródła dochodu – uznał sąd.


Na podstawie:
Wyrok WSA w Gliwicach z 28 października 2014 r., sygn. akt IV SA/Gl 1390/13, nieprawomocny


Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.