Artykuł pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego

Rada miejska podjęła uchwałę w sprawie zmiany granic miasta Biskupiec. Konsultacje z mieszkańcami miasta w tej sprawie przewidziano między innymi w formie ankiety. Po przeprowadzonych konsultacjach rada zaopiniowała pozytywnie rozszerzenie granic administracyjnych miasta.


Przeprowadzenie konsultacji w takiej formie zaskarżył wojewoda. Jego zdaniem konsultacje, zgodnie z zapisem wcześniejszej uchwały rady miejskiej, mogą być przeprowadzone tylko w formach: zebrania mieszkańców, spotkania z radnymi i przyjmowania zgłoszeń, uwag, wniosków i opinii do projektu uchwały wyłożonego przez okres 14 dni w urzędzie miasta. Zatem przeprowadzenie konsultacji w formie ankiety było niedopuszczalne.

Zdaniem WSA przyjęcie przez radę w uchwale form konsultacji w postaci przyjmowania zgłoszeń, uwag, wniosków i opinii do projektu uchwały miało zapewnić jej swobodę wyboru formy konsultacji, która będzie odpowiednia w danej sprawie oraz zagwarantowania społeczności lokalnej prawa do wyrażenia opinii. Rada miasta mogła wybrać najbardziej jej zdaniem efektywną metodę konsultacji, w tym wypadku przeprowadzenie ankiety oraz zebrania z mieszkańcami – podkreślił WSA.

Artykuł pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
 

Na podstawie:
Wyrok WSA w Olsztynie z 3 grudnia 2013 r., sygn. akt II SA/Ol 888/13