Sprawa dotyczyła kobiety, która wystąpiła z wnioskiem o skierowanie jej do domu pomocy społecznej dla osób psychicznie przewlekle chorych.

Prezydent miasta wydał decyzję, wskazując konkretny dom pomocy społecznej. Na umieszczenie w tej placówce wnioskodawczyni wyraziła zgodę i tylko to miejsce objęte był jej wnioskiem.

Następnie decyzją orzeczono o umieszczeniu kobiety w innym domu pomocy społecznej, bez podania jakiejkolwiek przyczyny zmiany stanowiska organu w tym zakresie.

Kobieta wniosła skargę na tę decyzję.

WSA uznał skargę za zasadną.

Sąd przypomniał, iż ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jednolity Dz.U. z 2016 r., poz. 930) wskazuje na konieczność uzyskania zgody osoby umieszczanej w domu pomocy społecznej.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Pojawia się pytanie czy zgoda obejmować powinna tylko określony typ domu pomocy społecznej, czy też konkretną placówkę, w której określona osoba ma być umieszczona.

W ocenie sądu, zgoda osoby umieszczanej w domu pomocy społecznej obejmować powinna także konkretną placówkę, w której ma być umieszczona.

Wydaje się to oczywiste w sytuacji, gdy umieszczenie w placówce oznacza faktyczną organizację centrum życiowego pensjonariusza w określonym miejscu – podkreślił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Łodzi z 17 lutego 2017 r., sygn. akt II SA/Łd 892/16, nieprawomocny 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów