Rada miasta uchwaliła regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta.

W jednym z zapisów regulaminu, w odniesieniu do psów rasy niebezpiecznej wprowadziła zakaz wprowadzania psów bez smyczy i kagańca.

Prokurator wniósł o stwierdzenie nieważności uchwały.

Rada tłumaczyła, że zasadniczym celem funkcjonowania regulaminu korzystania z parku miejskiego jest zapewnienie warunków do bezpiecznego i spokojnego wypoczynku osób korzystających z nieruchomości parkowej.

WSA zgodził się, że zakaz wyprowadzania psów bez smyczy i bez kagańca jest przekroczeniem normy kompetencyjnej.

Przede wszystkim należy wskazać, że obowiązek zachowania szczególnej ostrożności w związku z trzymaniem zwierzęcia wprowadza art. 77 Kodeksu wykroczeń.

Ponadto generalny nakaz wyprowadzania psów na smyczy i w kagańcu, niezależnie od jego cech i innych uwarunkowań (w tym choroby, czy wieku zwierzęcia) może w określonych sytuacjach prowadzić do działań niehumanitarnych.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Co więcej, jak wszelkie ograniczenia praw jednostki, także ograniczenia uprawnień właściciela psa bądź nałożenie na niego dodatkowych obowiązków, muszą być wprowadzane z poszanowaniem zasady proporcjonalności określonej w Konstytucji RP.

Postanowienia regulaminu nie pozwalające na uwzględnienie specyficznych sytuacji i tym samym niekiedy nadmierne, w rezultacie prowadzące do sankcji karnych, mogą tę zasadę naruszać, tym bardziej gdy nakazane regulaminem środki ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia mogą być uznane za bardziej rygorystyczne, niż środki przewidziane ustawami i innymi aktami prawa miejscowego – uznał sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Poznaniu z 18 maja 2017 r., sygn. akt IV SA/Po 227/17, nieprawomocny  

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów