Jedna z mieszkanek gminy zwróciła się z wnioskiem do prezydenta miasta o udostępnienie jej informacji publicznej w zakresie formy wsparcia udzielonego towarzystwu. Chodziło o wszelkie dokumenty związane z tym wsparciem: wniosek o wsparcie, ewentualne umowy, rozliczenia, sprawozdania oraz faktury.

W odpowiedzi organ przesłał wszystkie żądane dokumenty, poza wnioskiem towarzystwa o dofinansowanie. Organ uznał bowiem, iż stanowi on dokument prywatny i nie podlega udostępnieniu w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Kobieta wniosła skargę na bezczynność organu do sądu administracyjnego.

WSA zwrócił uwagę, iż informacją publiczną są nie tylko dokumenty urzędowe, ale też inne dokumenty, których treść jest związana z działaniami organów władzy publicznej.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

W rozpoznawanej sprawie sąd uznał, iż wniosek towarzystwa o udzielenie wsparcia, skierowany do organu władzy publicznej prowadził do rozdysponowania środkami publicznymi z budżetu miasta.

Dotyczył zatem działania w sferze publicznej organów władzy publicznej, co w konsekwencji pozwala przyjąć, iż mieści się w zakresie pojęcia informacji publicznej.

Ważne jest bowiem, nie to w jaki sposób organ wszedł w posiadanie tego dokumentu, ale że dokument ten skutkował podjęciem przez organ działań w zakresie realizacji zadań publicznych i odnosił się do niego bezpośrednio – podkreślił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 22 marca 2017 r., sygn. akt II SAB/Go 5/17, nieprawomocny 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów