Jedna z mieszkanek gminy wniosła do sądu administracyjnego skargę na rozstrzygnięcie dotyczące nieuwzględnienia jej protestu od negatywnej oceny wniosku o dofinansowanie projektu ze środków unijnych.

Kobieta została wezwana do usunięcia braków formalnych skargi, przez złożenie dwóch egzemplarzy kompletnej dokumentacji.

W odpowiedzi na wezwanie przesłała dokumentację, pominęła jednak załączniki wskazane we wniosku o dofinansowanie.

Załączniki nie zostały złożone do dnia upływu wyznaczonego terminu, wobec czego należało uznać, że skarżąca nie wykonała wezwania sądu.

Sąd przypomniał, iż strona wnosząca skargę na rozstrzygnięcie w przedmiocie dofinansowania projektu ma obowiązek wnieść ją wraz z kompletną dokumentacją w sprawie.

Obowiązek ten dotyczy nie tylko konieczności złożenia samego wniosku o dofinansowanie projektu, ale także załączników do wniosku.

Wymóg ten nie ma jedynie charakteru formalnego. Przeciwnie, jego realizacja ma zapewnić sądowi możność zbadania materialnoprawnej podstawy skargi.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Aby sąd administracyjny mógł merytorycznie ocenić legalność zaskarżonego aktu musi dysponować kompletną dokumentacją, która podlegała ocenie w toku procedury odwoławczej.

Oznacza to, że wniosek dołączony do skargi powinien odpowiadać wnioskowi złożonemu w ramach konkursu. O ile wniosek o dofinansowanie zawierał załączniki, to one również muszą zostać dołączone do skargi.

Bez załączników do wniosku o dofinansowanie projektu nie jest możliwe dokonanie pełnej oceny rozstrzygnięć w postaci nieuwzględnienia protestu lub negatywnej ponownej oceny projektu – uznał sąd.

Na podstawie:
Postanowienie WSA w Lublinie z 12 kwietnia 2017 r., sygn. akt III SA/Lu 112/17, nieprawomocne  

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów