Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Prezydent miasta odmówił wprowadzenia do operatu ewidencji gruntów i budynków zmian wynikających z ugody zwartej przed sądem rejonowym, dotyczącej wskazanych w tym orzeczeniu nieruchomości.

Organ wyjaśnił, iż zmiany przebiegu granic działek ewidencyjnych wykazuje się w ewidencji na podstawie dokumentacji geodezyjnej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, sporządzonej między innymi na potrzeby postępowania sądowego lub administracyjnego, a następnie wykorzystanej do wydania prawomocnego orzeczenia sądowego lub ostatecznej decyzji administracyjnej.


W opinii organu tylko orzeczenia sądowe stanowią podstawę wpisu do ewidencji gruntów i budynków. Ugoda sądowa takim orzeczeniem nie jest.


Właściciele nieruchomości odwołali się do sądu administracyjnego.

WSA przyznał rację skarżącym.

Zdaniem sądu zmiana granic nieruchomości, a także zmiana właściciela nieruchomości to bez wątpienia informacja, która podlega ujawnieniu w ewidencji gruntów i budynków.

Sąd podkreślił, iż ustawodawca w ustawie z 17 maja 1989r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, (Dz. U. nr 193, poz. 1287 ze zm.) przewidział, że dokonanie zmian w ewidencji gruntów i budynków może nastąpić nie tylko na podstawie dokumentów geodezyjnych, ale także innych dokumentów, z których zmiana wynika.

Takim dokumentem niewątpliwie może być sądowe orzeczenie o zniesieniu współwłasności nieruchomości, ale także ugoda, którą przewidziano zniesienie współwłasności nieruchomości i jej podział.

Zapis, iż zmiany uwidacznia się w ewidencji między innymi na podstawie orzeczeń sądowych należy rozumieć, że chodzi także o ugody sądowe, które zastępują orzeczenia sądowe i wywierają tożsame z orzeczeniami sądowymi skutki – podkreślił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Poznaniu z 28 sierpnia 2014 r., sygn. akt II SA/Po 557/14, nieprawomocny


Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.