Prokurator złożył do sądu administracyjnego skargę na uchwałę sejmiku województwa w sprawie zmiany statutu szpitala wojewódzkiego.

Prokurator zarzucił uchwale istotne naruszenie prawa poprzez bezzasadne zaniechanie jej opublikowania w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

W odpowiedzi sejmik wyjaśnił, iż uchwała nie jest aktem prawa miejscowego, lecz aktem kierownictwa wewnętrznego i w związku z tym nie podlega ona ogłoszeniu w dzienniku urzędowym województwa.

WSA przychylił się do stanowiska prokuratora.

Sąd wyjaśnił, iż uchwała w sprawie nadania statutu zakładu opieki zdrowotnej, podjęta na podstawie i w granicach upoważnienia ustawowego zawartego w przepisach art. 42 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654 z późn. zm.; obecnie: Dz. U. z 2013 r. poz. 217), jest aktem prawa miejscowego.

Zawiera ona bowiem normy o charakterze abstrakcyjnym a jej postanowienia kształtują w sposób bezpośredni prawa pewnej kategorii potencjalnych adresatów.

Uchwała ta nie ma jedynie charakteru wewnętrznego, sprowadzającego się do określenia relacji pomiędzy organami zakładu opieki zdrowotnej, gdyż jej postanowienia określają również uprawnienia podmiotów zewnętrznych, np. przez wskazanie rodzaju oferowanych przez ten zakład świadczeń zdrowotnych.

W konsekwencji status taki należy przypisać także każdej uchwale zmieniającej tak uchwalony statut zakładu opieki zdrowotnej. Nowelizowanie aktów normatywnych musi być bowiem każdorazowo traktowane jako stanowienie aktów normatywnych.

Zatem skoro uchwała zmieniająca statut szpitala wojewódzkiego jest aktem prawa miejscowego to musi być ona opublikowania w dzienniku urzędowym – podkreślił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Poznaniu z 10 grudnia 2015 r., sygn. akt IV SA/Po 686/15, nieprawomocny 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów