Mieszkanka gminy zwróciła się do wojewody o nakazanie właścicielom działki sąsiedniej przywrócenia poprzedniego stanu wód na gruncie.

Organ odmówił wszczęcia postępowania.

Kobieta wniosła skargę do sądu administracyjnego.

WSA przypomniał, iż przesłanką wydania nakazu przywrócenia poprzedniego stanu wód na gruncie są: zmiana stanu wody na gruncie i szkodliwe oddziaływanie takiej zmiany na nieruchomości sąsiednie.

Przez pojęcie szkody rozumie się wyłącznie zaistniały uszczerbek majątkowy, podczas gdy nie należy tego pojęcia rozumieć także jako istnienia stanu zagrożenia szkodą przyszłą czy hipotetyczną.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Szkoda w rozumieniu tego przepisu musi być realna, objawiać się negatywnym uszczerbkiem majątkowym w aktywach strony, albo powodować sytuację, w której niemożliwym byłoby użytkowanie nieruchomości w sposób dotychczasowy.

W trakcie przeprowadzanej wizji wnioskodawczyni nie wskazała szkód, a także nie przedstawiła dowodów potwierdzających wystąpienie szkód na swojej działce. Wskazała natomiast możliwość wystąpienia szkody "potencjalnej", "domniemanej".

Powoływanie się jedynie na swoje obawy, szkody hipotetyczne, które ewentualnie mogą powstać w przyszłości, nie może być przesłanką do nakazania właścicielom działki sąsiedniej przywrócenia poprzedniego stanu wód na gruncie – uznał sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Krakowie z 9 września 2016 r., II SA/Kr 581/16, nieprawomocny  

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów