Rada gminy nadała statut sołectwu.
W statucie wprowadziła między innymi zapis, iż dla dokonania wyboru sołtysa i rady sołeckiej wymagana jest na zebraniu wiejskim obecność co najmniej 1/5 mieszkańców uprawnionych do głosowania.
Prokurator zaskarżył taki zapis uchwały.
WSA uznał skargę za zasadną.
W ocenie sądu zapis statutu jest sprzeczny z ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2016r., poz. 446), która w sposób kompletny reguluje podstawowe zasady prawa wyborczego, obowiązujące w sołectwie.
Ustawa określa bowiem, że czynne prawo wyborcze przysługuje stałym mieszkańcom sołectwa uprawnionym do głosowania, zaś bierne prawo wyborcze ma nieograniczona liczba kandydatów.
Ponadto statuuje, że wybór sołtysa oraz członków rady sołeckiej następuje w głosowaniu tajnym i bezpośrednim.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Zatem wprowadzenie w statucie dodatkowych warunków realizacji czynnego prawa wyborczego, czy też ważności wyboru, uznać należy za nieuprawnione.
Sąd przypomniał, iż w uchwale nie zamieszcza się przepisów prawnych niezgodnych z ustawą, na podstawie której są one wydawane.
Skoro zaś, ustawa o samorządzie gminnym w sposób kompletny reguluje wskazane kwestie prawa wyborczego, to nie sposób przyjąć, aby sporne zagadnienia stanowiły element zasad i trybu wyborów organów jednostki pomocniczej, które zostały przekazane do uregulowania w jej statucie – podkreślił sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Olsztynie z 31 stycznia 2017 r., sygn. akt II SA/Ol 1431/16, nieprawomocny