Rada gminy podjęła uchwałę dotycząca miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla nieruchomości położonych na terenie gminy.

Wojewoda zakwestionował jeden z zapisów uchwały. W uchwale rada dopuściła bowiem możliwość realizacji zjazdu indywidualnego, pod warunkiem uzgodnienia tego z zarządcą drogi. Zdaniem organu nadzoru rada nie posiada kompetencji do decydowania o lokalizacji konkretnego zjazdu.

WSA zgodził się ze stanowiskiem wojewody.

Sąd wyjaśnił, iż o lokalizacji zjazdów oraz o ich budowie decydować powinien zarządca drogi - w drodze decyzji administracyjnej. Natomiast plan miejscowy powinien zapewniać obsługę komunikacyjną objętych tym planem terenów wskazując np. z której drogi publicznej nieruchomości mają być obsługiwane.

Związanie zarządcy drogi treścią miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego co do obsługi komunikacyjnej określonych terenów, w tym możliwości lokalizacji zjazdów z drogi publicznej, byłoby sprzeczne z uregulowaniem zawartym w art. 29 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tj. Dz.U. z 2013 r. poz, 260 ze zm.).

Ustalenia planu nie mogą odnosić się do lokalizacji konkretnych zjazdów i wjazdów – podkreślił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 25 czerwca 2015 r., sygn. akt II SA/Go 218/15, nieprawomocny