Jedna z mieszkanek gminy pobierała zarówno zasiłek pielęgnacyjny, jak i dodatek pielęgnacyjny.
Burmistrz uznał pobrane świadczenie zasiłku pielęgnacyjnego za nienależnie.
Kobieta odwołała się od decyzji.
Tłumaczyła, że nie miała wiedzy o tym, że nie ma prawa pobierać dwóch świadczeń jednocześnie. Myślała, że odpowiednie organy przyznające świadczenia powinny dokładnie sprawdzać komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.
WSA zwrócił uwagę, iż warunkiem stwierdzenia, że dana osoba pobrała nienależnie świadczenia rodzinne i w konsekwencji powinna dokonać ich zwrotu jest ustalenie, że świadczeniobiorca został pouczony o braku prawa do ich pobierania.
Warunek jest spełniony, gdy pouczenie będzie sformułowane w sposób jasny i zrozumiały dla strony, a skoro ma ono wywoływać w przyszłości skutki prawne wobec strony powinno być zindywidualizowane i skonkretyzowane.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Pouczenie nie może być uznane za należyte, gdy przytacza jedynie przepis ustawy bez jego wyjaśnienia – winno być ono jasne i czytelne, powinno zawierać wyczerpujące informacje o obowiązujących zasadach.
Nie może ono odnosić się do wszystkich hipotetycznych okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczeń.
Oznacza to, że pouczenia zamieszczane standardowo na drukach wniosków o przyznanie konkretnego rodzaju pomocy, z którym świadczeniobiorca ma możliwość zapoznania się jedynie w momencie składania wniosku, a które następnie pozostawione są w aktach administracyjnych sprawy lub pouczenia zawarte w decyzjach, lecz dotyczące wszystkich możliwych sytuacji, w odniesieniu do konkretnego świadczenia, nie mogą być uznane za należyte, w szczególności, gdy przytaczają one jedynie przepis ustawy, bez nawet jakiejkolwiek próby jego wyjaśnienia.
Takie sformułowania są bowiem dla większości osób nie posiadających wykształcenia prawniczego zupełnie nieczytelne i nie mogą być traktowane jako pouczenie – uznał sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Gdańsku z 20 kwietnia 2017 r., sygn. akt III SA/Gd 191/17, nieprawomocny