Rada gminy uchwaliła statutu gminy.

Ustaliła między innymi, iż stałe komisje rady nie mogą liczyć więcej niż 7 członków, zaś komisja rewizyjna liczy 4 osoby, tym samym ogólny limit miejsc w komisjach rady wynosi 25 osób przy 15 osobowym składzie rady. Jednocześnie rada wprowadziła zasadę, że radny może być członkiem nie więcej niż dwóch stałych komisji.

Wojewoda zaskarżył uchwałę. W ocenie organu nadzoru, ograniczenie limitu miejsc w komisjach stałych rady było nieprawidłowe.

Ogólny limit miejsc w komisjach, wynoszący 25 osób przy 15 osobowym składzie rady, nie zapewnia każdemu radnemu prawa do zasiadania w dwóch komisjach. Aby bowiem zapewnić radnym możliwość zasiadania w dwóch komisjach stałych, łączny limit miejsc we wszystkich komisjach stałych powinien wynieść 28 (w komisji rewizyjnej nie może zasiadać przewodniczący i wiceprzewodniczący rady gminy).

WSA przyznał rację organowi nadzoru.

W ocenie sądu rada założyła, że nie każdy radny nie będzie zasiadał w komisjach stałych, co jest sprzeczne z zasadą obligującą radnego do udziału m.in. w pracach rady gminy i jej komisji.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Sąd przypomniał, iż ograniczenie liczbowe składów komisji rady, ustalone uchwałą rady, nie narusza prawa, o ile bezpośrednio nie utrudnia wykonywania przez organy gminy zadań publicznych gminy, ani nie wyklucza radnym, jako reprezentantom gminy, możliwości udziału w pracach rady gminy.

Tym samym, rada gminy, dokonując wyboru składów komisji stałych, powinna - przy uwzględnieniu zasad demokratycznego obradowania i głosowania - zapewnić radnym w miarę jednakowe i równe warunki pracy w komisjach rady.

Radny ma prawo, a nie obowiązek bycia członkiem dowolnej liczby komisji rady gminy, lecz prawo to nie może być ograniczone przez takie ukształtowanie składu ilościowego członków komisji, które z góry wyklucza możliwość uczestnictwa – uznał sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Olsztynie z 29 maja 2017 r., sygn. akt II SA/Ol 300/17, nieprawomocny 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów