Mieszkanka gminy zwróciła się do burmistrza o przyznanie jej zasiłku celowego.

Organ odmówił kobiecie przyznania pomocy finansowej, mimo spełnienia przez nią kryterium dochodowego.

Wnioskodawczyni złożyła skargę do sądu administracyjnego.

Wystąpiła ponadto o zwrócenie się przez sąd do wojewody oraz miejskiego ośrodka pomocy społecznej o przedstawienie informacji, jakie środki finansowe na cele pomocy społecznej otrzymał, a następnie wydatkował burmistrz.

WSA zwrócił uwagę, iż sam fakt spełnienia kryteriów przez osobę ubiegającą się o zasiłek celowy nie oznacza, że istnieje po jej stronie roszczenie o przyznanie tego świadczenia w określonej wysokości.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Organy rozstrzygając wniosek biorą pod uwagę nie tylko sytuację zdrowotną, dochodową osoby uprawnionej ale także możliwości finansowe konkretnego ośrodka z uwzględnieniem liczby osób uprawnionych do korzystania z pomocy społecznej w danym rejonie.

W ocenie sądu dla oceny prawidłowości decyzji uznaniowej wydanej w przedmiocie przyznania zasiłku celowego nie jest konieczne ustalenie jakie środki finansowe na cele pomocy społecznej otrzymał z budżetu Państwa, a następnie wydatkował burmistrz.

Ponadto żaden przepis prawa nie daje sądowi administracyjnemu możliwości weryfikacji zasadności transferu środków finansowych pomiędzy organami administracji rządowej a jednostkami samorządu terytorialnego – uznał sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Gdańsku z 9 marca 2017 r., sygn. akt III SA/Gd 81/17, nieprawomocny  

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów