Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.



Jeden z mieszkańców zaskarżył zarządzenie starosty ustalające opłaty za udostępnienie informacji publicznej.

Zdaniem mieszkańca udostępnianie informacji publicznej jest bezpłatne. Ewentualne obciążanie wnioskodawców kosztami pozwala jedynie na ustalenie kwoty odpowiadającej dodatkowym kosztom. Ponadto wyznaczenie opłaty za udostępnienie informacji publicznej w każdym przypadku wymaga indywidualnego rozpatrzenia.

WSA przyznał rację mieszkańcowi.

W ocenie sądu przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej regulują zasady ponoszenia kosztów za udostępnienie informacji publicznej, ale wyłącznie w sprawach indywidualnych.

W żadnym razie nie wynika z nich więc podstawa do ustalenia w formie zryczałtowanej taryfy opłat za udostępnienie informacji publicznej w drodze zarządzenia starosty.

Ustalenie kosztów udostępnienia informacji publicznej następuje w piśmie skierowanym do wnioskodawcy. Pismo winno wskazywać wysokość rzeczywistych kosztów udostępnienia żądanej informacji, o ile koszty te stanowią "dodatkowe koszty związane ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia lub koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku".

Koszty te są zatem ustalane w toku realizacji każdorazowego wniosku o udzielenie informacji publicznej i są uzależnione od treści wniosku oraz wskazanej w nim formy udostępnienia informacji – podkreślił sąd.

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Olsztynie z 30 września 2014 r., sygn. akt II SA/Ol 773/14, nieprawomocny